مقالات

تفاوت هاستینگ و سرور ابری

مقدمه

با گذشت زمان سرعت تغییر تکنولوژی روز به روز بیشتر شده و هر روز شاهد ظهور یک تکنولوژی جدید در عرصه فناوری هستیم. دنیای هاستینگ نیز در این دوران تغییرات زیادی داشته است. در اوایل سرورها به صورت مستقیم و کامل اجاره داده می‌­شد اما با پیدایش فناوری مجازی‌سازی تکنولوژی هاستینگ به سمت VPS کشیده شد. اما این روند خود نیز دستخوش تغییرات شد. مجازی‌سازی به صورت و انواع مختلف روی نشان داد و نوع ارتباط ماشین­‌های مجازی با منابع سخت‌افزاری در حال تغییر بود. کاربران نیز با تغییر هاستینگ­‌ها خدمات بهتری را ارائه دادند. اما باز کافی نبود چون در هاستینگ‌های قدیمی تمام اطلاعات بر روی یک سرور قرار داشت و اگر سرور خاموش می‌­شد، تعداد زیادی از سرورهای کاربران از کار می­‌افتاد. حتی در مواقعی با از بین رفتن سرور یا حوادث غیر مترقبه اطلاعات از بین می‌­رفت. در اینجا سرورهای ذخیره سازی در هاستینگ‌­ها توانستند مشکلات را از بین ببرند و مدیریت ذخیره سازی را بر عهده بگیرند. سیستم­‌های بک‌آپ‌گیری وظیفه محافظت از اطلاعات را عهده‌دار شدند و در صورت از بین رفتن اطلاعات، به راحتی ریکاوری یا بازگردانده می­‌شد. اما هنوز مشکل اصلی، میزان استفاده از رم و CPU درون یک سرور بود و مشکل جابه­‌جایی بین سرورها هنوز خود معضل بزرگی محسوب می­‌شد. به مرور زمان با پیدایش تکنولوژی رایانش ابری دنیا دستخوش تغییرات بزرگی شد. با اینکه اصطلاح رایانش ابری مدت­ها بر روی زبان­‌ها بود اما شرکت­‌های کمی سعی بر راه‌­اندازی آن کرده بودند. تجربیات موفق رایانش ابری در شرکت‌های بزرگی مانند Amazon، مایکروسافت،گوگل، IBM و. . .  شرکت­‌های دیگر را به سمت خود جذب کرد. رشد رایانش ابری چنان با سرعت اتفاق افتاد که تمام اروپا و کشورهای آمریکای شمالی و بخش عظیمی از آسیا به سمت این تکنولوژی کشیده شدند. اما هنوز بسیاری از شرکت­‌های هاستینگ سعی بر باقی ماندن بر روی سیستم سنتی داشتند. آن هم به این دلیل که بین خیلی از متخصصان کامپیوتری متداول بود که “تا سیستم عیب پیدا نکرده نیازی به نغییر ندارد”. البته این دید یک دید راحت‌طلبانه است و به همراه خود انواع مشکلات امنیتی و مصرف بیش از اندازه را در پی خواهد داشت.

خیلی از شرکت­‌ها هم با این استدلال از تغییر سر باز زدند. اپیدمی رایانش ابری به سرعت در حال تغییر هاستینگ‌­ها بود و مشتریان از مزایای این تغییرات برخوردار بودند. اما کماکان شرکت‌­هایی بودند که ساختار سنتی را به ساختار ابری ترجیح می‌­دادند.

ساختار سیستم­‌های سنتی معمولا به صورت paravirtualization و یا full-virtualization  است اما سیستم ساختار ابری بر اساس OS-virtualization  و یا کانتینر ایجاد شده که مفهومی کاملا مجزا دارد. اتلاف منابع در سیستم جدید به شدت کاهش پیدا کرده و استفاده از منابع برای هاستینگ حداکثری است. فرقی ندارد کاربر در کدام دیتاسنتر VPS خریداری کند. زیرا در سیستم ابری امکان انتقال بین دیتاسنتر­ها به راحتی صورت می­‌پذیرد و مانعی برای مشتری وجود ندارد.

کاربران می­توانند از VPS خریداری شده به راحتی پشتیبان تهیه کرده و در دیتاسنتری دیگر ذخیره کنند تا از امنیت اطلاعات خود اطمینان حاصل کنند.

مزایای ساختار سنتی برای هاستینگ­‌ها

از عللی که شرکت­‌های سنتی ترجیح می­‌دهند ساختار خویش را تغییر ندهند می‌­توان به علل زیر اشاره کرد.

1-دریافت هزینه بیشتر از مشتری: در ساختار سنتی، هاستینگ هزینه ماشین را به صورت کلی دریافت می­‌کند و تفاوتی ندارد که ماشین در چه وضعیتی است. و یا از منابع استفاده می‌کند یا خیر. اما در هاستینگ ابری کاربر تنها به اندازه استفاده هزینه پرداخت می­‌کند و این به نفع کاربر است.

2-عدم نیاز به متخصصان درهاستینگ‌­های سنتی: معمولاهاستینگ­‌های سنتی از برنامه­‌های کرک شده یا لایسنس دار استفاده می­کنند و از برنامه­‌های به روز دوری می­‌کنند تا هزینه R&D از سیستم حذف شود. با حذف R&D دیگر نیاز به متخصصان به روز نمی‌­باشد.

3- عدم نیاز به منابع بالا: در بعضی از موارد برخی از شرکت­‌ها تنها با در اختیار داشتن چند سرور اقدام به راه­‌اندازی هاستینگ کرده­‌اند. در این حالت کاربر قادر به افزایش منابع به اندازه دلخواه نیست.

البته این مزیت­‌ها را از دید کاربر نیز باید بررسی کرد که در برخی از موارد کاربر با آن مشکلی نداشته اما در برخی از موارد دیگر منجر به نارضایتی کاربر می­‌شود.

مزایای سیستم ابری برای هاستینگ

در کل راه‌­اندازی سیستم ابری برای یک هاستینگ هزینه بالایی دارد و این یکی از مواردی است که شرکت­‌ها از این تغییر خودداری می­‌کنند. اما سیستم ابری مطابق و به صرفه برای مشتری است.

از مزایای  سیستم ابری می‌توان به نکات زیر اشاره کرد

1-دسترسی کاربر به منابع بیشتر

2-سهولت در جا به جایی کاربران بین سرور‌ها یا حتی دیتاسنتر‌ها

3-استفاده از تکنولوژی برتر و به روز مانند کانتینرها

4-ایجاد بستری برای دیگر سرویس­‌های ابری مانند SaaS،PaaS،ٍMaaS،EaaS و. . .

5-اشتراک هاستینگ­‌ها

6-یکپارچه سازی شبکه

7-واگذاری برخی از کارها به کاربر مانند ارتقا

8-صرفه‌جویی در هزینه کاربر

9-جلوگیری از اتلاف منابع

در کل باید این نکته را در نظر گرفت که تغییرات در سیستم و ابری شدن هاستینگ به نفع هردو طرف می­‌باشد. هم سرویس دهنده هم سرویس گیرنده؛ اما باز کاربر هنگام خرید VPS باید به چند نکته توجه کنند.

1-انتقال سرویس از یک هاست به هاست دیگر

2-میزان پایداری هاست

3-پشتیبانی مناسب و تخصصی

4-پاسخگویی 7/24

5-سرویس دهی سریع

6-امکان ارتقا ماشین مجازی

7-امنیت

نتیجه

با توجه به موارد مذکور به زودی شاهد حرکت هاستینگ‌­ها به سمت ابری شدن هستیم و کاربران دنیای مجازی خواهان خرید VPS به صورت ابری هستند. اما باید در نظر گرفت با هزینه بالای این سرویس حرکت به این سمت کمی با مشکل و تاخیر صورت خواهد گرفت و شرکت­‌ها در بازه زمانی بزرگی این تغییر را انجام خواهند داد. همچنین ارتباط یکپارچه شبکه‌ای نیاز به یک زیرساخت ارتباطی وسیع دارد که هاستینگ­‌ها به راحتی بتوانند دیتاسنترها را به هم وصل کنند. اما نکته غیر قابل انکار این است که رایانش ابری راهکار آینده زمین است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا