اخبار

انتخابات امن در بستر سرور ابری

خیلی از دولت‌ها و سازمان‌ها از فناوری سرورهای ابری و یا سرور VPS برای امنیت انتخابات بهره برده و سیستم‌های ابری را بستر انتخابات قرار داده‌اند.در این مقاله سعی شده این مسئله بررسی شود

انتخابات الکترونیکی

هنگامی‌که نام انتخابات اکترونیک به گوش می‌رسد نگرانی‌ها درباره صحت و دقت آن آغاز می‌شود.با در نظر گرفتن وضعیت فعلی و پیشرفت تکنولوژی بیشتر امور روزانه در قالب دنیای تکنولوژی انجام می‌شود. در این بین انتخابات که رکن مهمی ‌برای یک ملت است نیز به سمت دنیای الکترونیک و سرور ابری  حرکت کرده اما سوال اصلی این است که چگونه یک انتخابات امن برگزار کنیم؟

به عنوان مثال خیلی از دولت‌ها و سازمان‌ها از فناوری سرورهای ابری و یا سرور VPS برای امنیت انتخابات بهره برده و سیستم‌های ابری را بستر انتخابات قرار داده‌اند.در این مقاله سعی شده این مسئله بررسی شود.

در اینجا لیستی از شش عامل وجود دارد که می‌تواند به موفقیت چنین سیستم رأی‌گیری کمک کند.

ابر را ایمن کنید

بیشتر شرکت‌ها برای راه‌اندازی سیستم‌های مهم و حیاتی خود از سرورابری استفاده کرده‌اند. مسلما امنیت سیستم‌های جدید بسیار بالاتر از سیستم‌های گذشته است اما مساله امنیت فراتر از این است. بعضی از شرکت‌ها مانند AWSبرای سازمان‌های دولتی نسخه‌ای خصوصی از ابر مانند AWS GOVCLOUD را راه‌اندازی کرده‌اند تا امنیت سیستم را بیشتر نمایند.امن سازی محیط VPS و ابر اولین کار برای یک انتخابات امن است.

تأیید هویت

در رای گیری الکترونیک ملاک اصلی ساده سازی فرایند رای‌گیری  است و در بعضی موارد رای‌گیری به صورت غیر حضوری مدنظر می‌باشد. با این تفسیر رای گیری و تایید هویت کاربران بسیار دشوار است. زیرا فرد هنگام رای دادن باید اثبات کند همانی است که ادعا می‌کند. برای این امر می‌توان از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کرد و یا اینکه مشخصات فرد از قبل توسط یک دیتا بیس مستقر برروی VPS جمع‌آوری شود و موقع انتخابات بر اساس آن تایید هویت صورت پذیرد. اما با انجام تمام این تدابیر باز امکان اشتباه در رای گیری زیاد است زیرا هیچ امکانی برای جلوگیری از رای دادن یک فرد با دو عنوان نیست. این مورد در کشورهایی که سطح سواد الکترونیکی پایینی دارند بیشتر اتفاق می‌افتد.

احراز هویت بیومتریک

دقیق ترین نوع تأیید شرکت کنندگان در انتخابات، احراز هویت بیومتریک است. احراز هویت بیومتریک بر اساس مشخصات منحصر به فرد جسمانی یک شخص است. مانند اثر انگشت، شبکیه چشم و یا تشخیص چهره. البته راه‌اندازی این سیستم نیاز به مواردی مانند تجهیزات خاص برای اسکن اثر انگشت ویا شبکیه چشم دارد که بیشتر مردم این امکانات را ندارند. برای این امر می‌توان از قراردادن باجه‌های مخصوص رای‌گیری برای رای‌دادن یا استفاده از سیستم‌‌های متحرک و رای گیری خانه به خانه است که هر دو مورد بسیار پرهزینه است.

گزارش حسابرسی دیجیتال

نتایج انتخابات باید توسط مسئولان تأیید کننده انتخابات و کسانی که رأی می‌دهند، مورد بازرسی و تأیید قرار گیرد. یکی از راه‌های موثر برای بررسی آرا، استفاده از یک تکنولوژي مانند بلاکچین است که  یک گزارش تغییرناپذیر برای هر رای دهنده ارائه می‌دهد. با استفاده از چنین سیستمی ‌می‌توان آرا را به راحتی دوباره شمارش و بررسی کرد و همچنین رأی دهندگان به سهولت می‌توانند آنچه را که در سیستم تحت نام آنها است، مشاهده کنند. در این حالت می‌توان از هرگونه بی نظمی‌ جلوگیری نمود.

رسید چاپی برای هر رای دهنده

باید پس از رای گیری به رای دهنده یک رسید چاپی ارائه شود. این برگه داری یک کد دیجیتال است و کاربر می‌تواند از طریق یک اپلیکیششن کد را بررسی کرده و از صحت رای خود و عملکرد سیستم مطمئن شود. این برگه همچنان کمک می‌کند در صورت بروز خطا در سیستم یا شکایت یک کاربر مبنی بر تناقض رای وی با اطلاعات موجود از وی درخواست شود که کد روی برگه را توسط اپلیکیشن اسکن کرده تا خطای سیستمی ‌برطرف شده و اطلاعات تصحیح گردد.

برنامه پشتیبان گیری برای افرادی که دسترسی ندارند

بارزترین مانع ایجاد یک سیستم و VPS رای گیری مبتنی بر ابر این است که همه در روز انتخابات به رایانه دسترسی نخواهند داشت. هر چقدر که ما فناوری انتخابات را پیشرفت دهیم، همیشه نیازمند به برخی از نسخه‌های جایگزین برای افراد با نیازهای ویژه  خواهیم بود.

آموزش نحوه استفاده از این فناوری نیازمند زمان و هزینه است که در برخی از کشورها مانند ایران بسیار دشوار به نظر می‌رسد.برای همین امر آموزش سواد دیجیتال به کودکان در این کشور بسیار مهم و حیاتی است.

نتیجه

این تحقیق بر مبنای کشورهای توسعه یافته ونتایج آن صورت گرفته است. اما در کشور ایران که ورود تکنولوژی‌های جدید همیشه با مشکل روبرو بوده و عدم فرهنگ سازی مناسب برای تکنولوژی‌های جدید به وضوح مشخص است ایجاد و آموزش یک ساختار جدید بسیار کار دشواری خواهد بود.

سیستم‌های ابری و VPS به عنوان ستون فقرات در زیر ساخت تکنولوژی جهان دیده می‌شود و این امر باعث افزایش روزافزون تکنولوژی در کشورهای توسعه یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

دریافت سرویس تست رایگان

ارتباط با ابر زَس

تلفن:        91078149 –  021

ایمیل:       Sales@XaaS.ir