راهنمای استفاده از سرویس

هزینه سرویس شما در ابر زس چگونه محاسبه می‌شود؟

محاسبه هزینه خدمات در ابر زس

سیستم بیلینگ یا همان مدل محاسبه هزینه خدمات، یکی از جذابیت‌های خدمات رایانش ابری برای کاربران و مشتریان است. زیرا به آنها کمک می‌کند که هزینه سرور ابری و دیتاسنتر ابری و سایر خدمات خود را بهینه کنند. ما در ابر زس تلاش کردیم که مدل متداول “پرداخت به میزان استفاده” را برای خدمات خود بهینه کنیم؛ به نحوی که هم مزایای خدمات ابری را دارا باشد و هم نیاز مشتریان مختلف را برآورده کند.

سرور ابری زس و بیلینگ ساعتی

در سرویس سرور ابری زس، دو روش برای نحوه محاسبه هزینه سرویس کلود وجود دارد. در حالت اول، مشتریان می‌توانند از بسته‌های ماهانه یا چند ماهه سرویس استفاده کنند. نکته جالب توجه این است که در حال حاضر، عمده مشتریان سرور ابری این مدل استفاده را ترجیح می‌دهند و خدمات ابری خود را در قالب بسته‌های ماهانه دریافت می‌کنند. شیوه دوم، مدل ساعتی اعمال شده بر روی سرور ابری زس است. یعنی مشتری در زمان سفارش، بصورت حدودی تعداد ساعتی که از سرور استفاده خواهد کرد، را تخمین می‌زند و کیف پول خود را متناسب با منابع و تعداد ساعت مورد نیاز خود شارژ می‌کند. در این مدل، به ازاء هر ساعت که مشتری از سرور ابری خود استفاده می‌کند، مبلغی متناسب با منابع انتخاب شده در مرحله خرید از کیف پول وی کسر می‌شود. در زمان‌هایی هم که کاربر ماشین‌های خود را خاموش می‌نماید، تنها هزینه دیسک اختصاص یافته از کیف پول کسر خواهد شد و هزینه‌ای بابت منابع پردازشی کسر نمی‌شود. حتی اگر مشتری تمایل داشته باشد که سرور ابری خود را در حالت آماده بکار (pause)قرار دهد، در این حالت نیز تنها هزینه فضای ذخیره‌سازی و حافظه اصلی محاسبه خواهد شد و هزینه‌ای بابت هسته‌های پردازشی اختصاص یافته توسط مشتری دریافت نمی‌شود. شکل‌های زیر، نمونه‌ای از نمودارهای پنل بیلینگ سرور ابری زس و جزئیات نمایش داده شده را نشان می‌دهد.

دیتاسنتر ابری زس و پرداخت به میزان استفاده  

در سرویس دیتاسنتر ابری هم، مشابه سرور ابری دو مدل محاسبه هزینه وجود دارد؛ یکی مدل ماهانه است که در آن فرض می‌شود که منابع تخصیص یافته در تمام بازه زمانی مشخص شده، مورد استفاده خواهند بود.

روش دوم، مدل «پرداخت به میزان استفاده» است. در این شیوه، شما میزان استفاده خود را از طریق یک نشانگر که در زیر ماشین حساب ابری قرار دارد، در قالب درصد بیان می‌کنید. در پایین نشانگر، تعداد ساعت‌های معادل درصد انتخاب شده بصورت تقریبی نمایش داده خواهد شد. پس از آن، شما کیف پول خود را بر اساس درصدی که مشخص شده، شارژ خواهید کرد. تفاوت اصلی که  سیستم PAYG دیتاسنتر ابری زس با مدل ساعتی سرور ابری دارد، در نحوه محاسبه میزان منابع زیر بار است. سیستم «پرداخت به میزان استفاده» زس، بدین شکل عمل می‌کند که در طول هر ساعت چندین بار، منابعی که توسط ماشین‌های مشتری در حال استفاده است، محاسبه می‌کند و از آن میانگین می‌گیرد. بنابراین، هزینه سرویس مشتری بر اساس میانگین منابع زیر بار محاسبه می‌شود، نه بر اساس منابعی که مشتری درخواست داده است. در حالتی هم که مشتری ماشین‌های خود را خاموش می‌کند یا در حالت آماده بکار نگه می‌دارد، هزینه دیسک، IP و مبلغ اندکی بابت رانژه سرویس گرفته می‌شود.

تصویر فوق، پنل بیلینگ سرویس دیتاسنتر ابری زس را نمایش می‌دهد. همانطور که در این پنل مشاهده می‌کنید، جزئیات مصرف و نحوه محاسبه هزینه سرویس برای هریک از منابع در دسترس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

دریافت سرویس تست رایگان

ارتباط با ابر زَس

تلفن:        91078149 –  021

ایمیل:       [email protected]