مقالات

PaaS یا پلتفرم به عنوان سرویس چیست؟

در این مقاله میخواهیم شما را با مفهوم PaaS آشنا کنیم و درباره ساختار و کاربردهای آن توضیح دهیم. پس اگر می خواهید بدانید PaaS چیست این مقاله را تا انتها بخوانید.

PaaS چیست؟

PaaS مخفف Platform as a Service و به معنای پلتفرم به عنوان سرویس است. توسعه دهندگان اساساً تمام چیزی را که برای ساخت یک برنامه نیاز دارند اعم از ابزارهای توسعه، زیرساخت و سیستم‌ عامل‎ ها را اجاره می‎ کنند. PaaS به طور گسترده توسعه اپلیکیشن‎های وب را آسان می‎کند. از دیدگاه توسعه دهنده تمام مدیریت Backend در پشت صحنه رخ می‎دهد. اگرچه PaaS شباهت‎‌هایی به serverless computing دارد اما این دو مدل تفاوت‎‌های بسیاری با هم دارند.

PaaS چیست؟

سه مدل خدماتی که رایانش ابری ارائه می‎دهد، (SaaS (Software-as-a-Service) ،IaaS (Infrastructure-as-a-service و PaaS می باشد. مدل IaaS به زیرساخت رایانش ابری اشاره می‎کند (سرورها، فضای ذخیره سازی و…) که توسط فروشنده سرویس ابری مدیریت می‎شود. در حالی که SaaS به برنامه‎‌های کاملی اشاره می‎کند که در ابر میزبانی می‎شوند و نگهداری آنها با فروشنده SaaS است. در نهایت اگر یک مشتری SaaS، مانند فردی باشد که خانه ای را اجاره کرده باشد، آنگاه مشتری PaaS، مانند کسی است که ابزارآلات سنگین برای ساخت سریع یک خانه را اجاره کرده است.

مقایسه PaaS با محیط‎‌های توسعه داخلی

PaaS توسط هر اتصال اینترنتی قابل دسترسی است که امکان ساخت کامل یک اپلیکیشن را در مرورگر وب فراهم می‎کند. چون محیط توسعه به صورت محلی میزبانی نمی‎شود، توسعه دهندگان می‎توانند از هر نقطه‎‌ای از جهان بر روی اپلیکیشن کار کنند. این موضوع باعث می‎شود تا تیم‎‌هایی که از لحاظ موقعیت جغرافیایی از هم دور هستند بتوانند بر روی یک پروژه مشارکت داشته باشند بدون اینکه درگیر مسائل زیرساختی شوند.

PaaS شامل چیست؟

پیشنهادهای اصلی که فروشندگان PaaS ارائه می‎دهند موارد زیر را شامل می‎شود:

  • ابزارهای توسعه
  • میان افزار
  • سیستم عامل‎ها
  • مدیریت پایگاه داده
  • زیرساخت

این‎ها موارد اصلی هستند که بیشتر فروشندگان PaaS ارائه می‎دهند اما فروشندگان مختلف می‎توانند خدمات دیگری نیز علاوه بر موارد ذکر شده داشته باشند.

ابزارهای توسعه

فروشندگان PaaS مجموعه‌‎ای از ابزارهای ضروری برای توسعه نرم افزار شامل ویرایشگر سورس کد، دیباگر، کامپایلر و سایر ابزارهای ضروری را ارائه می‎دهند. این ابزارها می‎توانند در قالب یک فریمورک (Framework) ارائه شوند. ابزارهایی که فروشندگان مختلف ارائه می‎دهند متفاوت است اما به طور کلی PaaS باید شامل ابزارهایی باشد که به توسعه دهنده امکان توسعه کامل یک اپلیکیشن را در بستر وب بدهد.

میان افزار

PaaS معمولا شامل میان افزارها می باشد به‌طوری که دیگر نیاز نباشد تا توسعه دهندگان این کار را انجام دهند. میان افزار، در واقع نرم افزاری است که بین اپلیکیشن‎‌های سمت کاربر و سیستم عامل سرور قرار می‎گیرد. به عنوان مثال، میان افزار چیزی است که به نرم افزار اجازه دسترسی به ورودی کیبورد و موس را می‎دهد. میان افزار برای اجرای یک برنامه ضروری است اما کاربران نهایی با آن در ارتباط نیستند.

سیستم عامل‎‌ها

یک فروشنده PaaS سیستم عاملی که توسعه دهندگان بر روی آن کار می‎کنند و نرم افزار روی آن اجرا می‎شود را فراهم می‎کند.

پایگاه داده‌‎ها

PaaS پایگاه داده‎های مدیریتی و نگهداری را ارائه می‎دهد. آنها معمولا یک سیستم مدیریت پایگاه داده را نیز به کاربر ارائه می‎دهند.

زیرساخت

PaaS لایه بالای IaaS در مدل خدمات رایانش ابری است. این بدین معناست که هرچیزی که در IaaS است، در PaaS نیز وجود دارد. ارائه دهنده PaaS یا مدیریت سرورها، منابع و داده ‎های فیزیکی را بر عهده دارد و یا این خدمات را از ارائه دهنده IaaS تهیه می‎کند که در ابر زس هر دو محصول ارائه می‎شود.

جایگاه pass در توسعه نرم افزار

چرا توسعه دهندگان از PaaS استفاده می‎‌کنند؟

paas در میان توسعه دهندگان نرم افزار از محبوبیت بالایی برخوردار است. در زیر به دلایل محبوبیت این سرویس به طور خلاصه اشاره کرده ایم:

  • قیمت مقرون به صرفه

استفاده از PaaS در بسیاری از موارد هزینه کمتری نسبت به LaaS برای کاربر دارد. از آن جایی که مشتریان PaaS مجبور به مدیریت و تهیه ماشین‎های مجازی نیستند، هزینه کاهش پیدا می‎کند. به علاوه، بعضی از ارائه دهندگان دارای یک ساختار pay-as-you-go-pricing (به اندازه مصرف پرداخت کن) هستند که در آنها فروشنده تنها هزینه منابع استفاده شده توسط نرم افزار را از کاربر می‎گیرد که معمولا باعث کاهش چشم‌گیر هزینه کاربر می ‎شود. هر چند، هر فروشنده دارای ساختار قیمتی کمی متفاوت نسبت به سایرین است و بعضی از فروشندگان هزینه را به صورت ماهانه دریافت می‎کنند.
در سرویس ‎های دیتاسنتر و سرور ابری زس می توانید با توجه به نیاز خود، هر کدام از دو روش پرداخت فوق را انتخاب کنید.

  • بازار سریع‌تر

با استفاده از PaaS توسعه دهندگان دیگر دغدغه مسائلی از قبیل ساخت، پیکربندی، تهیه پلتفرم و زیرساخت‎های Backend را ندارند و بنابراین نرم افزارها در PaaS بسیار سریع ساخته می‎شوند.

با PaaS تمام کاری که توسعه دهندگان انجام می‎دهند فقط نوشتن کد و تست نرم افزار است و فروشنده PaaS  بقیه موارد را برای توسعه دهندگان فراهم می‎کند.

  • یک محیط از آغاز تا پایان

PaaS این امکان را به توسعه دهندگان می‎دهد تا همه کارهای ساخت، آزمون، پیاده سازی، میزبانی و بروزرسانی نرم افزارهایشان را در محیط یکسانی انجام دهند. این موضوع باعث می‎شود که توسعه دهندگان مطمئن باشند یک وب اپلیکیشن همانطور که قبل از انتشار عمل می‎کند در زمان انتشار نیز همانگونه عمل خواهد کرد.

در واقع محیط توسعه همان محیط ارائه نرم افزار است و در هنگام ارائه نرم افزار، تفاوت محیط تست و ارائه باعث اشکال در برنامه نمی‎شود.

  • مجوز گیری راحت

ارائه دهندگان PaaS تمام موارد مجوزگیری مربوط به سیستم عامل‎ها، ابزارهای توسعه و هرچیز دیگری که در پلتفرم‌شان وجود دارد را انجام می‎دهند و دیگری نیازی نیست که شما با این موارد درگیر شوید.

امیدواریم تا اینجای مقاله متوجه شده باشید که paas چیست، اگر سوالی در مورد این موضوع داشتید میتوانید با مشاوران ما در ابر زس تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا