مقالات

سرویس PaaS چیست؟

یکی از سه مدل رایانش ابری است. PaaS به طور گسترده توسعه اپلیکیشن‌‎های وب را آسان می‎‌کند

پلتفرم به عنوان سرویس PaaS چیست؟

همانطور که در مقاله‌ی رایانش ابری چیست؟ مطالعه کردید PaaS مخفف (Platform as a Service) است، توسعه دهندگان اساساً تمام چیزی را که برای ساخت یک برنامه نیاز دارند اعم از ابزارهای توسعه، زیرساخت و سیستم‌ عامل‎ها را اجاره می‎کنند. این مدل یکی از سه مدل رایانش ابری است. PaaS به طور گسترده توسعه اپلیکیشن‎های وب را آسان می‎کند. از دیدگاه توسعه دهنده تمام مدیریت Backend در پشت صحنه رخ می‎دهد. اگرچه PaaS شباهت‎‌هایی به serverless computing دارد اما این دو مدل تفاوت‎‌های بسیاری با هم دارند.

سه مدل خدماتی رایانش ابری کدام‌ها هستند؟

سرویس PaaS

سه مدل خدماتی که رایانش ابری ارائه می‎دهد عبارتند از (SaaS (Software-as-a-Service) ، IaaS (Infrastructure-as-a-Service و PaaS. مدل LaaS به زیرساخت رایانش ابری اشاره می‎کند (سرورها، فضای ذخیره سازی و…) که توسط فروشنده ابر مدیریت می‎شود. در حالی که SaaS به برنامه‎‌های کاملی اشاره می‎کند که در ابر میزبانی می‎شوند و نگهداری آنها با فروشنده SaaS است. در نهایت سرویس PaaS، اگر یک مشتری SaaS مثل کسی است که خانه ای را اجاره کرده است، آنگاه مشتری PaaS مانند کسی است که تمام ابزارآلات سنگین برای ساخت سریع یک خانه را اجاره کرده است.

مقایسه PaaS با محیط‎‌های توسعه داخلی

PaaS توسط هر اتصال اینترنتی قابل دسترسی است که امکان ساخت کامل یک اپلیکیشن را در مرورگر وب فراهم می‎کند. چون محیط توسعه به صورت محلی میزبانی نمی‎شود، توسعه دهندگان می‎توانند از هر نقطه‎‌ای از جهان بر روی اپلیکیشن کار کنند. این موضوع باعث می‎شود تا تیم‎‌هایی که از لحاظ موقعیت جغرافیایی از هم دور هستند بتوانند بر روی یک پروژه مشارکت داشته باشند بدون اینکه درگیر مسائل زیرساختی شوند.

PaaS شامل چه چیزهایی می‌‎شود؟

پیشنهادهای اصلی که فروشندگان PaaS ارائه می‎دهند موارد زیر را شامل می‎شود:

  • ابزارهای توسعه
  • میان افزار
  • سیستم عامل‎ها
  • مدیریت پایگاه داده
  • زیرساخت

این‎ها موارد اصلی هستند که بیشتر فروشندگان PaaS ارائه می‎دهند اما فروشندگان مختلف می‎توانند خدمات دیگری نیز علاوه بر موارد ذکر شده داشته باشند.

ابزارهای توسعه

فروشندگان PaaS مجموعه‌‎ای از ابزارهای ضروری برای توسعه نرم افزار شامل ویرایشگر سورس کد، دیباگر، کامپایلر و سایر ابزارهای ضروری را ارائه می‎دهند. این ابزارها می‎توانند در قالب یک فریمورک(Framework) ارائه شوند. ابزارهایی که فروشندگان مختلف ارائه می‎دهند متفاوت است اما به طور کلی PaaS باید شامل ابزارهایی باشد که به توسعه دهنده امکان توسعه کامل یک اپلیکیشن را در بستر وب بدهد.

میان افزار

PaaSها معمولا شامل میان افزارها می‎شوند به‌طوری که دیگر نیاز نباشد تا توسعه دهندگان این کار را انجام دهند. میان افزار نرم افزاری است که بین اپلیکیشن‎‌های سمت کاربر و سیستم عامل سرور قرار می‎گیرد. به عنوان مثال، میان افزار چیزی است که به نرم افزار اجازه دسترسی به ورودی کیبورد و موس را می‎دهد. میان افزار برای اجرای یک برنامه ضروری است اما کاربران نهایی با آن در ارتباط نیستند.

سیستم عامل‎‌ها

یک فروشنده PaaS سیستم عاملی که توسعه دهندگان بر روی آن کار می‎کنند و نرم افزار روی آن اجرا می‎شود را فراهم می‎کند.

پایگاه داده‌‎ها

PaaS پایگاه داده‎های مدیریتی و نگهداری را ارائه می‎دهد. آنها معمولا یک سیستم مدیریت پایگاه داده را نیز به کاربر ارائه می‎دهند.

زیرساخت

سرویس PaaS

PaaS لایه بالای IaaS در مدل خدمات رایانش ابری است. این بدین معناست که هرچیزی که در IaaS است در PaaS نیز وجود دارد. ارائه دهنده PaaS یا مدیریت سرورها، منابع و داده‎های فیزیکی را بر عهده دارد و یا این خدمات را از ارائه دهنده IaaS تهیه می‎کند که در ابر زس هر دو محصول ارائه می‎شود.

چرا توسعه دهندگان از PaaS استفاده می‎‌کنند؟

  • بازار سریع‌تر

با استفاده از PaaS توسعه دهندگان دیگر دغدغه مسائلی از قبیل ساخت، پیکربندی، تهیه پلتفرم و زیرساخت‎های Backend را ندارند و بنابراین نرم افزارها در PaaS بسیار سریع ساخته می‎شوند.

با PaaS تمام کاری که توسعه دهندگان انجام می‎دهند فقط نوشتن کد و تست نرم افزار است و فروشنده PaaS  بقیه موارد را برای توسعه دهندگان فراهم می‎کند.

  • یک محیط از آغاز تا پایان

PaaS این امکان را به توسعه دهندگان می‎دهد تا همه کارهای ساخت، آزمون، پیاده سازی، میزبانی و بروزرسانی نرم افزارهایشان را در محیط یکسانی انجام دهند. این موضوع باعث می‎شود که توسعه دهندگان مطمئن باشند یک وب اپلیکیشن همانطور که قبل از انتشار عمل می‎کند در زمان انتشار نیز همانگونه عمل خواهد کرد.

در واقع محیط توسعه همان محیط ارائه نرم افزار است و در هنگام ارائه نرم افزار، تفاوت محیط تست و ارائه باعث اشکال در برنامه نمی‎شود.

  • قیمت

استفاده از PaaS در بسیاری از موارد هزینه کمتری نسبت به LaaS برای کاربر دارد. از آن جایی که مشتریان PaaS مجبور به مدیریت و تهیه ماشین‎های مجازی نیستند، هزینه کاهش پیدا می‎کند. به علاوه، بعضی از ارائه دهندگان دارای یک ساختار pay-as-you-go-pricing(به اندازه مصرف پرداخت کن) هستند که در آنها فروشنده تنها هزینه منابع استفاده شده توسط نرم افزار را از کاربر می‎گیرد که معمولا باعث کاهش چشم‌گیر هزینه کاربر می‎شود. هر چند، هر فروشنده دارای ساختار قیمتی کمی متفاوت نسبت به سایرین است و بعضی از فروشندگان هزینه را به صورت ماهانه دریافت می‎کنند.
در سرویس‎های دیتاسنتر و سرور ابری زس می توانید با توجه به نیاز خود، هر کدام از دو روش پرداخت فوق را انتخاب کنید.

مجوزگیری راحت

ارائه دهندگان PaaS تمام موارد مجوزگیری مربوط به سیستم عامل‎ها، ابزارهای توسعه و هرچیز دیگری که در پلتفرم‌شان وجود دارد را انجام می‎دهند و دیگری نیازی نیست که شما با این موارد درگیر شوید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا