مقالات

فایروال OPNsense چیست؟

برای ارتقای امنیت شبکه‌ها، مهم است که بدانید فایروال OPNsense چیست و چه کاربردی دارد. فایروال OPNsense را می‌توان به‌عنوان یک فایروال و پلتفرم مسیریابی (Routing) قوی معرفی کرد که به‌صورت منبع‌باز طراحی شده و در دنیای امنیت و مدیریت شبکه، بسیار محبوب است. در ادامه این مقاله از ابر زس بیشتر درباره فایروال OPNsense صحبت می‌کنیم و توضیح می‌دهیم مهم‌ترین قابلیت‌های OPNsense چیست.

فایروال OPNsense چیست؟

قبل از آن که ویژگی‌های OPNsense را بررسی کنیم، بیایید ببینیم که فایروال OPNsense چیست و چه کاری انجام می‌دهد. OPNsense یک فایروال و پلتفرم روتینگ منبع‌باز است که به‌صورت اوپن‌سورس و مبتنی بر FreeBSD طراحی شده است. از این پلتفرم برای کاربردهای متنوعی مانند ارائه امنیت شبکه از جمله فایروال و قابلیت تشخیص/جلوگیری از نفوذ (IDS/IPS) استفاده شده و همچنین قابلیت روتینگ پیشرفته را ارائه می‌دهد. یکی از ویژگی‌های مهم پلتفرم OPNsense آن است که با یک رابط کاربری مبتنی بر وب ارائه شده که به‌سادگی امکان پیکربندی و مدیریت سرویس‌ها و قوانین (Policy) شبکه را فراهم می‌کند.

در ابتدا، OPNsense به‌عنوان فورک پروژه فایروال pfSense و به دنبال نگرانی‌های مطرح شده در مورد تیم مدیریتی pfSense و و نیز تغییرات مربوط به لایسنس آن ایجاد شد. از آن زمان تابحال پیشرفت‌های قابل‌توجهی در فایروال OPNsense ایجاد شده و با توسعه مداوم آن، ویژگی‌های متعدد امنیتی و عملکردی به این پلتفرم اضافه شده است. یک انجمن متخصص از توسعه‌دهندگان و کاربران، مسئولیت توسعه OPNsense را برعهده دارند. این تیم با مشارکت در بهبود این پلتفرم، آپدیت‌های متعددی را برای آن منتشر کرده و یک راه‌حل قابل اعتماد برای امنیت شبکه و روتینگ ایجاد کرده‌اند.

دلایل اهمیت فایروال OPNsense چیست؟

حالا که می‌دانیم فایروال OPNsense چیست و برای چه منظوری طراحی و ایجاد شده است، بهتر است با درک برخی ویژگی‌های اساسی آن ببینیم که چرا استفاده از این پلتفرم اهمیت دارد. OPNsense یک ابزار همه‌کاره است که کاربردهای بسیار متنوع، از شبکه‌های خانگی کوچک تا محیط‌های سازمانی پیچیده دارد. انعطاف‌پذیری این پلتفرم، در کنار بهترین شیوه‌های امنیتی و به‌روزرسانی‌های منظم، باعث شده تا به یک انتخاب کارآمد و قابل‌اعتماد برای امنیت و مدیریت شبکه تبدیل شود. بیایید ببینیم دلایل اهمیت فایروال OPNsense چیست.

برقراری امنیت شبکه در سطح پیشرفته

پلتفرم OPNsense یک فایروال و روتینگ (Routing) قوی را با قابلیت‌های امنیتی پیشرفته ارائه می‌دهد. با درک درست از نحوه پیکربندی و مدیریت در OPNsense می‌توانید شبکه را تا حد زیادی در برابر تهدیدهای انواع بدافزارها، ویروس‌ها و دسترسی‌های غیرمجاز، محافظت کنید.

امکان سفارشی‌سازی

یکی دیگر از دلایل اهمیت فایروال OPNsense آن است که به‌راحتی می‌توان تنظیمات آن را به‌صورت دستی و با قابلیت‌های متنوعی تغییر داد. این ویژگی به ادمین‌ها اجازه می‌دهد تا قوانینی را مطابق با نیازهای فایروال و الزامات امنیتی که در نظر دارند، تغییر دهند. به لطف این انعطاف‌پذیری، وضعیت امنیت شبکه با نیازهای سازمان، هماهنگ خواهد شد.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

همان‌طور که قبلاً گفتیم، فایروال OPNsense یک نرم‎‌افزار منبع‌باز است و به همین دلیل، به‌صورت رایگان می‌توانید از آن استفاده کنید. با استفاده از این پلتفرم می‌توانید در هزینه‌های لازم برای صدور مجوزهای امنیتی صرفه‌جویی نمایید. البته باید اشاره کرد که OPNsense نیز دیوایس‌های سخت‌افزاری خاص خود را عرضه می‌کند که با نرم‌افزار این فایروال سازگاری کامل دارند.

پشتیبانی توسعه‌دهندگان و کاربران متخصص

یکی دیگر از دلایل اهمیت و محبوبیت فایروال OPNsense آن است که به دلیل منبع‌باز بودن، توسعه‌دهندگان و کاربران فعال زیادی به‌عنوان پشتیبان، به بهبود آن کمک می‌کنند. این تیم می‌توانند هم برای کار کردن با فایروال و هم برای عیب‌یابی پلتفرم با هم همکاری کرده و با به اشتراک گذاشتن دانش خود، به بهبود آن کمک نمایند.

بهبود عملکرد شبکه

اگر بخواهیم در پاسخ به این سؤال که دلیل اهمیت فایروال OPNsense چیست یکی از مهم‌ترین موارد را نام ببریم، بهبود عملکرد شبکه یکی از گزینه‌های اصلی خواهد بود. ویژگی‌های سازمان‌دهی ترافیک، تعادل بار و سایر ویژگی‌های شبکه، به بهینه‌سازی عملکرد آن کمک می‌کند.

امکانات فایروال OPNsense

پلتفرم فایروال OPNsense ویژگی‌های متعددی داشته و قابلیت‌های متنوعی را ارائه می‌دهد که باعث شده تا این اندازه محبوب باشد. بیایید ببینیم که قابلیت‌های OPNsense چیست و چه امکاناتی را ارائه می‌دهد.

قابلیت‌های فایروال

استفاده به‌عنوان فایروال، یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های OPNsense است. ویژگی‌های NAT (Network Address Translate)، ارسال پورت، ایجاد مجموعه قوانین پیچیده برای کنترل جریان ترافیک و… با قابلیت فایروال OPNsense امکان‌پذیر می‌شود.

تشخیص و پیشگیری از نفوذ

پلتفرم OPNsense ازطریق پکیج‌هایی از جمله Suricata و Snort از سیستم‌های تشخیص و نفوذ و پیشگیری از آن یا همان IDS/IPS پشتیبانی می‌کند. این روند، به بررسی ترافیک شبکه برای انجام فعالیت‌های مشکوک یا مخرب کمک کرده و در مواقعی که تهدیدهای احتمالی در حال اجرا باشند، آن‌ها را مسدود کرده و یا به شما اخطار می‌دهد.

پشتیبانی VPN

روی پلتفرم OPNsense می‌توانید از پروتکل‌های مختلف VPN از جمله OpenVPN، IPsec و PPTP استفاده کنید. این قابلیت، امکان دسترسی از راه دور امن و همچنین ایجاد اتصال سایت به سایت را فراهم می‌کند.

فیلتر کردن وب

فیلتر کردن وب به ادمین‌ها اجازه می‌دهد دسترسی به وب را کنترل و محدود کرده و محتواهای مختلف را بر اساس دسته‌بندی‌های مختلف و خط‌مشی‌های اختصاصی، فیلتر کند. امکان فیلتر کردن وب با استفاده از بسته‌هایی مانند Squid و SquidGuard فراهم می‌شود.

سازمان‌دهی ترافیک

در پلتفرم فایروال OPNsense می‌توانید ترافیک را سازماندهی کنید. این ویژگی به ادمین کمک می‌کند تا برای ترافیک شبکه، اولویت‌بندی در نظر گرفته و آن را به بهترین شکل مدیریت کند. این قابلیت، برای بهینه‌سازی پهنای باند و همچنین اطمینان از ارائه بهترین عملکرد در اپلیکیشن‌ها، بسیار حیاتی و مهم است.

سطح بالایی دسترسی

در پلتفرم OPNsense می‌توانید از پیکربندی‌های با سطح بالای دسترسی یا HA (High Availability) استفاده کنید. با استفاده از این ویژگی، می‌توان دو دستگاهی را که دارای پلتفرم فایروال OPNsense هستند، به‌عنوان یک جفت متصل و تنظیم کرد. در چنین مواقعی، چنانچه سیستم سخت‌افزار یا نرم‌افزار در یکی از دو دستگاه با مشکل مواجه شود، دستگاه پشتیبان عملکرد یکپارچه را ادامه داده و از وقفه در عملکرد سیستم جلوگیری می‌کند.

کاربردهای رایج OPNsense

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده تا فایروال OPNsense بسیار محبوب شده و اهمیت بالایی داشته باشد، این است که کاربردهای بسیار متنوعی دارد. کاربرد این پلتفرم تنها مختص شبکه‌های بزرگ و استفاده‌های سازمانی نیست، بلکه برای شبکه‌های کسب‌وکار کوچک تا بزرگ‌تر می‌توان از آن استفاده کرد.

نمایی از فایروال OPNsense

به‌طورکلی، اگر بخواهیم بررسی کنیم که کاربردهای فایروال OPNsense چیست می‌توان انواع قابلیت‌های فایروال قوی، روتینگ و VPN را برای استفاده در محیط‌های مختلف، نام برد. استفاده از این پلتفرم به محافظت از داده‌های حساس و مهمی که می‌خواهید آن‌ها را امن نگه داشته و از دسترسی ناایمن به آن‌ها جلوگیری کنید، مهم است. مهم‌ترین کاربردهای OPNsense عبارت است از:

استفاده در شبکه‌های خانگی

افراد می‌توانند در شبکه‌های خانگی برای بالا بردن امنیت و ارتقای عملکرد، از OPNsense استفاده کنند. با فایروال OPNsense می‌توانید محتواهای ناخواسته را مسدود کرده یا محدودیت‌هایی برای کنترل والدین در استفاده کودکان از اینترنت ایجاد نمایید.

شبکه‌های سازمانی

از OPNsense می‌توان در شبکه‌های سازمانی بزرگ‌تر به‌عنوان فایروال محیطی یا بخشی از زیرساخت امنیتی شبکه، استفاده کرد. ویژگی‌های پیشرفته این پلتفرم و همچنین قابلیت مقیاس‌پذیری آن در سطح بالا، به برآورده کردن الزامات امنیتی سازمان کمک می‌کند.

مؤسسات آموزشی

مؤسسات و مراکز آموزشی، مانند مدارس و دانشگاه‌ها می‌توانند از فایروال OPNsense برای فیلتر کردن محتوای وب، نظارت بر فعالیت دانش‌آموزان و امن کردن شبکه اینترنت استفاده کنند. همچنین با استفاده از قابلیت VPN در OPNsense می‌توان به بهبود روند آموزش از راه دور و امور اداری، کمک کرد.

استفاده برای ارائه‌دهندگان خدمات

ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی یا ISPها (Internet Service Providers) و ارائه‌دهندگان سرویس مدیریت شده، معمولاً از پلتفرم OPNsense برای ارائه امنیت شبکه به مشتریان خود استفاده می‌کنند.

بهترین روش‌های ایجاد و ارتقای امنیت

یکی از مهم‌ترین مواردی که بعد از نصب و پیکربندی این پلتفرم باید بررسی کنید، این است که روش‌های ارتقای امنیت در فایروال OPNsense چیست و چطور می‌توان امنیت این پلتفرم را تضمین کرد. برای این کار، مهم است که به‌روزرسانی‌های مداوم و مرتب را انجام دهید. مهم‌ترین روش‌های ایمن نگه‌داشتن OPNsense عبارت است از:

 • تغییر اعتبار ورود پیش‌فرض، بلافاصله پس از نصب فایروال OPNsense
 • ایجاد مجوز دسترسی تنها برای آدرس‌های IP قابل‌اطمینان و محدود کردن دسترسی به رابط وب
 • بررسی و بازبینی منظم قوانین فایروال و به حداقل رساندن دسترسی‌های غیرضروری
 • فعال کردن به‌روزرسانی‌های خودکار برای دریافت سریع افزونه‌های امنیتی در OPNsense

به‌روزرسانی‌های منظم برای فایروال OPNsense

همان‌طور که گفتیم، یکی از راه‌های ارتقای امنیت در OPNsense آن است که به‌روزرسانی‌های منظم را دریافت کنید. برای این منظور، باید:

 • سیستم و پکیج‌‌های فایروال OPNsense را به‌روز نگه دارید تا آسیب‌پذیری‌ها رفع شود.
 • در مواقع اضطراری از تنظیمات پیکربندی پشتیبان که قبلاً تهیه کرده‌اید، استفاده کنید.
 • گزارش‌های سیستم و هشدارها را بررسی کنید تا فعالیت‌های مشکوک و ناقض امنیت را تشخیص دهد.
 • ارزیابی‌های دوره‌ای امنیتی و تست‌های نفوذ برای شناسایی نقاط ضعف را اجرا کنید.

مزایای OPNsense

فایروال OPNsense مزایای خاص خود را دارد که شامل این موارد است:

 • پیکربندی و کاربری ساده
 • پشتیبانی کامل از احراز هویت دو عاملی گوگل (2FA)
 • پشتیبانی از CARP برای راه‌اندازی راهکارهای HA (مخفف High Availability) و Failover (پروتکل شبکه CARP امکان به اشتراک‌گذاری مجموعه‌ای از IPها بین چندین هاست در یک شبکه لوکال را فراهم می‌کند.)
 • مقیاس‌پذیری ساده در صورت پیاده‌سازی روی سخت‌افزار
 • تغییر خودکار پیکربندی بکاپ و امکان مشاهده تاریخچه این تغییرات

معایب OPNsense

معایب OPNsense شامل این موارد هستند:

 • محدودیت پیکربندی تنها به رابط کاربری گرافیکی و عدم امکان پیکربندی از طریق کد
 • پشتیبانی حداقلی به دلیل اوپن سورس بودن
 • برخی مشکلات مربوط به سازگاری سخت‌افزار و عدم اجرای روی برخی از سخت‌افزارها

جمع‌بندی

در این مطلب، به طور کامل بررسی کردیم که فایروال OPNsense چیست و چه کاربردهایی دارد. از این پلتفرم در شبکه‌های کوچک تا بزرگ و سازمانی می‌توان استفاده کرد. دلیل این انعطاف‌پذیری، ویژگی‌ها و قابلیت‌های متنوعی است که در این پلتفرم ارائه می‌شود. از مهم‌ترین قابلیت‌های این پلتفرم، می‌توان به فایروال قوی، ویژگی‌های تشخیص و جلوگیری از نفوذ، فیلتر کردن وب و… اشاره کرد که باعث می‌شود امنیت شبکه در سطح بالایی تأمین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

دریافت سرویس تست رایگان

ارتباط با ابر زَس

تلفن:        91078149 –  021

ایمیل:       Sales@XaaS.ir