مقالات

به چه کسی DevOps engineer گفته می‌شود؟

یک مهندس DevOps، فرآیندها، ابزارها و روش‌هایی را برای بهبود نیازها در طول چرخه تولید و توسعه، از کدنویسی و deploy گرفته تا نگهداری و به‌روزرسانی نرم افزار، معرفی می‌کند.

شاید بخواهید موقعیت شغلی خود به DevOps تغییر دهید یا با مطالعه و یادگیری در حوزه Devops خدمات بیشتری را به شرکت و سازمانی که در آن مشغول به کار هستید ارائه کنید.اما چگونه می توان یک مهندس DevOps شد؟

یک مهندس DevOps چه کارهایی انجام می دهد؟

مهندسان DevOps پیچیدگی‌های توسعه و به روز رسانی و Deploy نرم افزار را کاهش می‌دهند و همچنین وظایفی برای حفظ قابلیت اطمینان نرم افزارها (پایداری نرم افزارها) بر عهده دارند.

تیم‌های توسعه (Deployment) و عملیات (operation) می‌توانند نسبت به هم اهداف و مهارت‌های متفاوتی داشته باشند. توسعه دهندگان (برنامه نویس‌ها) می‌خواهند که امکانات جدید به نرم افزار خود اضافه کنند در حالیکه تیم عملیات (operation) می‌خواهد پایداری نرم افزار را پس از انتشار یا Deploy حفظ کند.

DevOps همه چیز در مورد یکپارچگی و اتومات سازی فرآیندها می‌باشد و مهندسان DevOps با استفاده از ابزارهایی برای برنامه‌نویسی و نگهداری و مدیریت نرم‌افزار نقش اساسی ایفا می‌کنند همه موارد در خصوص چرخه تولید و عمر نرم افزار با استفاده از فرهنگ Devops و نحوه استفاده از ابزار‌های حوزه DevOps میسر می شود.

در فرایند تولید یک نرم افزار همه متخصصان آی تی اعم از برنامه نویسان و ادمین های حوزه های مختلف در یک محیط مناسب و پویا که توسط مهندسان DevOps ایجاد و مدیریت می شود می توانند اقدام به توسعه و تولید محصول (نرم افزار) خود کنند.

برخی از سازمان‌ها افراد حرفه‌ای در حوزه DevOps را استخدام می‌کنند و با استفاده از ابزارهایی در این حوزه و فرهنگی که تیم DevOps ایجاد می‌کند تعامل بین تیم‌های توسعه و عملیات (operation) بهبود بخشیده می‌شود.

مهارت‌های DevOps

مهندسان DevOps با توجه به تجربه های خود مهارت های مختلفی را به دست می آورند . مهارت هایی همچون مدیریت داده و به روز رسانی و آشنایی با کتابخانه ها و … مهارت هایی که با توجه به تعامل و تجربه با تیم های مختلف بیشتر خواهد شد . مهندسان Devops باید با با CI و CD که برای به روز رسانی و توسعه نرم افزار بسیار مهم می باشد آشنایی داشته باشند.

Continuous Integration/Continuous Delivery

با کمک ابزار های این چنینی می توان مخازنی را برای استقرار کد های برنامه نویسان ایجاد و در به روز رسانی و انتشار نرم افزار فرایندهای اتومات سازی را ایجاد کرد.

ایمن سازی

فرآیندهای DevOps می‌توانند آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزار را شناسایی و برطرف کنند که به اختصار به این حوزه DevSecOps گفته می شود.

آیا کسب مهارت های DevOps آسان می باشد؟

اکثر مهندسان حرفه ای که فرهنگ DevOps را پذیرفته اند، ابزارها و شیوه ها را با سال ها تجربه IT سازمانی ترکیب می کنند و این کمک شایانی به پیشبرد اهداف در سازمان ها می کند.

نتیجه

امروزه ابزار های DevOps یکی از نیاز های اساسی برای سازمان ها محسوب می شود و استفاده از این ابزار ها و فرهنگ DevOps که تعامل بین تیم های مختلف در پروژه های نرم افزاری را بهبود میبخشد نقش مهمی در انتشار و پایداری نرم افزار ها دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

دریافت سرویس تست رایگان

ارتباط با ابر زَس

تلفن:        91078149 –  021

ایمیل:       [email protected]