مقالات

رایانش ابری سیار چیست و چه کاربردی دارد

دنیای ارتباطات الکترونیک با ظهور سیستم رایانش ابری دچار تحول بزرگی شده است؛ به طوری­که تمام پلتفرم‌های مجازی به سمتی پیش می­‌روند که خدمات خود را از طریق این سیستم ارائه دهند. رایانش ابری تقریبا شامل تمام خدمات فناوری اطلاعات می­‌شود که می‌­توان به دیتابیس ابری، سرور ابری و پلتفرم ابری اشاره کرد. یکی دیگر از خدمات مبتنی به ابر، رایانش ابری سیار است که در ادامه به طور کامل معرفی می‌­شود.

رایانش ابری چیست

 

رایانش ابری 

 

برای درک مفهوم رایانش ابری سیار بهتر است ابتدا در مورد رایانش ابری و نحوه کارکرد آن بدانیم. رایانش ابری یا Cloud Computing شکل جدیدی از ارائه انواع خدمات در بستر اینترنت است. در این مدل، دسترسی به اطلاعات در فضای ابری یا فضای مجازی امکان پذیر است. امکانات و منابع خدمات و همینطور پردازش‌های مربوط به آن به فضای اینترنت منتقل می‌شود تا همه کاربران بتوانند از راه دور به آن دسترسی داشته‌ باشند. هدف از ایجاد سیستم رایانش ابری از بین بردن محدودیت‌های دسترسی به اطلاعات است. به طوری­که نیاز به داشتن نسخه فیزیکی از خدمات و اتصال به یک دستگاه خاص از بین رفته است و استفاده از همه امکانات به صورت مجازی و از همه جا امکان پذیر است.

رایانش ابری سیار چیست

 

رایانش ابری سیار

 

رایانش ابری سیار ترکیبی از رایانش سیار، رایانش ابری و شبکه بی سیم است. رایانش ابری سیار یا MCC  مخفف Mobile Cloud Computing است. هدف از ایجاد رایانش ابری سیار ایجاد منابع غنی برای کاربران تلفن همراه، اپراتورهای شبکه و تامین­‌کنندگان رایانش ابری است. در واقع منظور از رایانش ابری سیار استفاده از سیستم رایانش ابری برای راه اندازی نرم‌افزارهای تلفن همراه است. کاربران با اتصال به فضای ابری از این نرم افزارها استفاده می­‌کنند. اپلیکیشن‌های موبایل با استفاده از سرویس ابری می‌توانند در اختیار تعداد زیادی از کاربران قرار بگیرند. تامین­‌کنندگان نرم‌افزار نیز می­‌توانند آن را به سرعت به­‌روزرسانی کنند. در واقع محدودیتی از نظر منبع ذخیره داده‌­ها یا سیستم عامل وجود ندارد. با هر سیستم تلفن همراهی می‌توان از این نرم‌افزارها استفاده کرد و از آخرین امکانات آن­ها بهره برد.

ویژگی­ های کلیدی رایانش ابری سیار

 • منابع در دسترس و به روز رسانی‌­های اپلیکیشن­‌های تلفن همراه را تسهیل می­‌کند
 • با استفاده از این سیستم می‌­توان از انواع روش­‌ها و دستگاه‌­های توسعه پشتیبانی کرد
 • اطلاعات نرم­‌افزارها به طور دائم در ابر ذخیره می‌­شوند و از آن­ها نسخه پشتیبان تهیه می‌­شود، در نتیجه قابلیت اطمینان آن­ها را بیشتر می‌­کند
 • برنامه­‌ها در فضای ابری بارگذاری می­‌شوند و از میزان کمتری از حافظه دستگاه‌­های موبایل استفاده می‌­کنند. در واقع بیشتر حجم برنامه در فضای ابری قرار می‌­گیرد و امکانات و به روز رسانی­‌ها فضای تلفن همراه را اشغال نمی‌­کند.
 • مانند همه سرویس‌­های ابری، کاربران تلفن همراه می‌­توانند با استفاده از رابط API به سرویس ارائه شده دسترسی پیدا کنند.

عواملی که ما را به استفاده از رایانش ابری سیار سوق می ­دهند

با توجه به اینکه رایانش ابری سیار از به‌روزترین تکنولوژی‌­های ارائه خدمات برای کاربران تلفن همراه است و خدماتی که ارائه می‌دهد در جهت آسان کردن استفاده از اپلیکیشن‌­های موبایل است، استفاده از آن روز به‌ روز گسترش پیدا می­‌کند. به علاوه، عوامل دیگری وجود دارند که تامین‌­کنندگان نرم­‌افزارهای تلفن همراه را به استفاده از این سیستم تشویق می‌­کند. از جمله:

نیاز جامعه: آنچه بیش از هر چیز برای کاربران نرم‌افزار اهمیت دارد، راحتی در استفاده از وب سایت یا اپلیکیشن موبایل است. به طوری­که بتوانند در هر زمان و از هر مکانی از آن استفاده کنند. سیستم رایانش ابری سیار دقیقا با همین منظور ایجاد شده‌است. کاربران نیاز دارند که به برنامه‌­های کاری و تجاری خود همیشه و همه جا دسترسی داشته باشند تا بتوانند بهره‌وری خود را افزایش دهند.

بهبود و افزایش پوشش پهنای باند: با توجه به اینکه این امکانات در فضای ابری ارائه می‌­شوند و کنترل آنها از طریق اینترنت انجام می‌شود، 3G، 4G، WiFi و femtocells اتصال بهتری برای رایانش ابری سیار در تلفن همراه ایجاد می‌کند.

رایانش ابری سیار چگونه کار می ­کند

 

نحوه کار کردن رایانش ابری سیار 

 

در سیستم رایانش ابری سیار یک فرد بعنوان تامین­ کننده فضای ابری، بستری را فراهم می‌­کند که طراح نرم‌افزار موبایل آن را بارگذاری کند. در این سیستم وظیفه نگهداری از دیتاسنتر و سرور، یکپارچگی، uptime، امنیت و سایر ویژگی‌­های نرم‌افزار بر عهده تامین‌­کننده فضای ابری است. طراح نرم‌افزار موبایل نیز می‌­تواند خود تامین­‌کننده فضای ابری باشد و به طور همه جانبه نرم‌افزار خود را ساپورت کند. کاربران نیز با اتصال به اینترنت می‌­توانند از آن برنامه استفاده کنند. برنامه­‌های موبایل می‌­توانند به صورت آنلاین با بیشترین میزان کیفیت عمل کنند. مانند سایر اپلیکیشن‌­ها، این برنامه‌ها نیز باید روی تلفن همراه نصب شوند، ولی حجم زیادی را اشغال نمی­‌کنند.

یکی دیگر از ویژگی­‌های این مدل ارائه خدمات این است که می‌توان از آن به صورت web application استفاده کرد. شما به فضای وب متصل می­‌شوید، طراحی آن کاملا مانند اپلیکیشن است و شما می‌­توانید از آن استفاده کنید.

مزایای رایانش ابری سیار

 

مزایای رایانش ابری سیار 

 

رایانش ابری سیار از به‌روزترین تکنولوژی­‌ها است که مزایای زیر را دارد:

 • باعث کاهش هزینه‌­های کسب و کار می‌­شود؛ زیرا هزینه تهیه زیرساخت­‌های ارائه نرم­‌افزار، نگهداری و حفظ امنیت آن را پرداخت نمی‌­کند.
 • با توجه به اینکه به صورت آنلاین ارائه می‌شود، استفاده و دسترسی به آن بسیار راحت است.
 • کاربران می‌­توانند از امکانات نرم‌­افزاری بیشتری از طریق تلفن همراه خود استفاده کنند.
 • طراح‌­های نرم‌­افزار می‌­توانند از طریق سیستم ابری، مخاطبین بیشتری جذب کنند.
 • زمینه کار و فعالیت برای تامین­‌کنندگان شبکه بیشتری فراهم می‌­شود.

چالش ­های رایانش ابری سیار

مانند تمام تکنولوژی‌­های نوظهور، رایانش ابری سیار چالش‌­های مخصوص به خود را دارد که می‌­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پهنای باند کم

بزرگ‌­ترین چالش در استفاده از رایانش ابری سیار، پهنای باند کم است که این مورد به اپراتورهای موبایل مربوط می‌شود و در صورت تامین باکیفیت این سرویس توسط اپراتورها، مشکلی در ارائه خدمت وجود نخواهد داشت.

 • تغییرات شبکه اینترنت

رایانش ابری سیار با سیستم‌های عامل مختلفی مانند IOS، اندروید و windows phone کار می­‌کند و باید با تمام آنها مطابقت داشته باشد. عملکرد پلتفرم­‌های مختلف تلفن همراه توسط تکنیک IRNA (Intelligent Radio Network Access) مدیریت می‌شود. با این حال نمی‌­توان گفت که عملکرد همه سیستم‌­های عامل تلفن همراه یکسان است.

به طور کلی، رایانش ابری سیار یکی از انواع ارائه سرویس و خدمات مبتنی بر ابر و در فضای ابری است. هدف از این مدل ارائه نرم­‌افزار­ها، از بین بردن محدودیت­‌های دسترسی و تسهیل کاربری است. پیشرفت تکنولوژی دنیا را به سمت رفع محدودیت‌­ها و آسان شدن زندگی می‌­برد. رایانش ابری سیار موانع موجود برای استفاده از اپلیکیشن‌­های موبایل را از بین می‌­برد و به تمام تلفن‌های همراه این اجازه را می‌­دهد که بتوانند از به‌روزترین امکانات هر برنامه‌­ای استفاده کنند.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا