مقالات

بلاک‌چین چیست؟

بلاک‌چین نوعی دیتابیس یا پایگاه‌داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد، بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می‌شوند، توزیع شده است

بلاک‌چین چیست؟

بلاک‌چین یا زنجیره‌ی بلاک‌ها، پایگاه داده‌ی توزیع شده‌ای است که به‌صورت پیوسته، بلاک (رکورد) جدیدی را به زنجیره‌ی قبلی متصل می‌نماید و به این ترتیب می‌تواند امنیت داده‌ها را تأمین نماید.

پایه‌های بلاک‎‌چین

 

تکنولوژی بلاک‌چین بر ۳ پایه‌ی اساسی کار می‌کند:

اینترنت

رمزنگاری

قرارداد

در این تکنولوژی در ابتدا یک قرارداد تعریف شده، سپس این قرارداد از طریق اینترنت در بین کامپیوترهای پردازشگر به اشتراک گذاشته می‌شود. این قرارداد جدید به عنوان بلاک جدیدی در شبکه‌ی بلاک‌‌چین قرار می‌گیرد و به نحوی که ارتباط آن با بلاک(های) قبلی حفظ شود، رمزنگاری می‌شود.

امنیت و استقلال، مزیت‌های بلاک‌چین

مزیت‌های بلاک‌چین

مزیت‌های اصلی بلاک‌چین در این مراحل مشخص می‌شود:

– عملیات رمزنگاری به هیچ عنوان برگشت‌پذیر نیست. همچنین، این بلاک با استفاده از محتوای بلاک(های) قبلی رمزنگاری شده و در صورت تغییر در محتویات قابل بازگشایی نیستند.

– امکان دستکاری اطلاعات بلاک وجود ندارد. توجه داشته باشید تمام بلاک‌های پردازش شده بعد از این بلاک، از محتویات اصلی این بلاک اطلاع دارند. 

– در اختیار هیچ سازمان یا نهادی قرار نمی‌گیرد. مزیت اصلی دیگر آن این است که به دلیل توزیع شدن بر روی بستر اینترنت می‌تواند از سیاست‌های انسانی سرپیچی نماید.

با توجه به ساختار سلسله‌مراتبی و ادامه‌دار بلاک‌چین، پردازش‌های بلاک‌چین روزبه‌روز به منابع بیشتری احتیاج پیدا می‌کنند و همین مسأله سبب گسترش استفاده از راهکارهای ابری به‌منظور پردازش بلاک‌چین شده است.

موارد استفاده از بلاک‌چین

بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال (رمزپایه) که بازار آن‌ها در این روزها به شدت داغ شده، تنها نمونه‌ای از موارد استفاده‌ی بلاک‌چین هستند. بلاک‌چین در امن‌سازی هر قراردادی می‌تواند ایفای نقش نماید. این قراردادها که به اصطلاح، قرارداد هوشمند نامیده می‌شوند، می‌توانند انواع قراردادها مانند قرارداد نقل و انتقالات ملکی، قراردادهای بیمه و یا هر نوع قرارداد خصوصی دیگری را پشتیبانی نمایند.

شکل زیر نحوه‌ی عملکرد بلاک‌چین را نمایش می‌دهد:

عملکرد بلاک‌چین

درنهایت می‌توان به صورت خلاصه گفت که بلاک‌چین نوعی دیتابیس یا پایگاه‌داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد، بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می‌شوند، توزیع شده است.

بلاک‌چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود، اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که نیاز به ثبت گزارش داشته باشد می‌توان بهره برد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا