مقالات

توسعه نرم افزار در دنیای امروز

بیشتر توسعه دهنگان (برنامه نویسان) در حال ساخت و‌ ایجاد برنامه‌های مختلف برای بسیاری از بستر‌ها هستند و‌این نسبت به سال‌های قبل افزایش چشم گیری داشته است.

ساخت ابزار‌های مناسب برای توسعه دهنگان (برنامه نویسان) با تمرکز بر سرور ابری

نرم افزار نه تنها جهان را می‌خورد، بلکه توانایی شگفت انگیزی برای وارد کردن خود در هر جنبه‌ای از عملکرد‌ این جهان‌ایجاد کرده است. نرم افزار‌ها در دنیای امروز جایگاه ویژه‌ای در زندگی مردم پیدا کرده‌اند و زندگی امروز بدون نرم افزار ممکن نخواهد بود.

Devops

این بدان معنی است که هرگونه بهبود در نحوه توسعه نرم افزار تأثیر واقعی در بهره وری کلی اقتصاد جهانی دارد. و بهبود در طراحی و توسعه نرم افزار‌ها تاثیر زیاد و شگفت آوری در دنیا خواهد داشت.

 ابزارهایی که کارآیی توسعه نرم افزار را بهبود می‌بخشند، ابزارهایی که به تیم سازندگان نرم افزار اجازه می‌دهد کیفیت نرم افزار خود را بالا ببرند و خدماتی که به مشاغل اجازه می‌دهد برنامه‌های خود را به طور مطمئن و‌ایمن اجرا کنند، بیش از هر زمان دیگری در دنیای امروز اهمیت دارند. در نتیجه، تمرکز بیشتری بر‌ایجاد محصولات و ابزارهایی است که توسعه، توسعه دهندگان را آسان تر و کار آنها را کارآمدتر می‌کند، بسیار حائز اهمیت است.

بیشتر توسعه دهنگان (برنامه نویسان) در حال ساخت و‌ایجاد برنامه‌های مختلف برای بسیاری از بستر‌ها هستند و‌این نسبت به سال‌های قبل افزایش چشم گیری داشته است.

با توجه به افزایش تقاضا و درخواست‌ها برای ساخت و‌ایجاد نرم افزار‌های مختلف، تعجبی ندارد که تعداد توسعه دهندگان نرم افزار در سطح جهان همچنان در حال افزایش و رشد است و پیش بینی می‌شود که تعداد برنامه نویسان تا سال 2024 به 29 میلیون نفر برسد. تعداد پلتفرم‌های موجود برای توسعه دهندگان جهت‌ایجاد برنامه‌ها نیز در حال افزایش است. دسکتاپ، تلفن همراه، دستگاه‌های هوشمند، سرورها، وب، کلود یا فضای ابری، سیستم‌های embedded و  IoT یا‌ اینترنت اشیا تنها چند نمونه از پلتفرم‌هایی است که توسعه دهندگان امروزه بر روی آن کار می‌کنند و‌ این ابزار‌ها کمک شایانی به توسعه دهنگان در توسعه نرم‌افزار‌ها کرده است.

رشد توسعه نرم افزار‌ها فرصتی برای برنامه نویسان‌ایجاد کرده است که ابزار‌ها و پلتفرم‌های مختلفی‌ایجاد نمایند که فرآیند برنامه نویسی و طراحی نرم افزار را برای توسعه دهنگان آسان کند. برخی از چالش‌ها که امروزه توسعه دهندگان نرم افزار با آن روبرو هستند عبارتند از:

 – توسعه دهندگان باید کد خود را با سرعت بالاتری بنویسند، تست و رفع مشکل کنند. آنها باید با تیم‌های خود همکاری کنند و از کاربران خود نسبت به برنامه‌های نوشته شده بازخورد بگیرند و مهمتر از همه آنها باید همواره به یادگیری آخرین فن آوری‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا ادامه دهند.

– برنامه‌هایی که توسط توسعه دهنگان‌ایجاد و ساخته می‌شوند می‌بایست موارد مختلف درآنها ترکیب و استفاده شده باشد، مواردی مثل بلاک سرویس‌ها، notifications، دیتا بیس (پایگاه داده)، authentication، ابزار‌های پرداخت مانند اتصال درگاه‌های پرداخت، machine learning و. . .

– باید برنامه‌های نوشته شده توسط برنامه نویسان، به صورت اتومات منتشر و در دسترس کاربران قرار گرفته شود که در حوزه Devops  ابزار‌های زیادی در‌این خصوص مهیا و راه اندازی شده است. و همچنین می‌بایست برنامه‌های Deploy  یا منتشر شده مدیریت و مانیتور شوند.

– برنامه‌های‌ایجاد شده می‌بایست در سرور‌هایی Deploy و یا منتشر شوند که با کمترین تاخیر و Delay کابران بتوانند به نرم افزار متصل و از خدمات آن بهره مند شوند.

دولوپر

چالش‌های ذکر شده و عواملی دیگر، سبب به وجود آمدن نسل جدیدی از ابزار‌های توسعه شده است.‌این ابزار‌ها علاوه بر‌اینکه توسط شرکت‌های بزرگ و معتبر وقدیمی‌ ساخته شده‌اند، توسط start up ‌ها و شرکت‌ها و کمپانی‌های جدید نیز‌ایجاد و در حال توسعه هستند.

تقاضای روزافزون برای‌ایجاد و توسعه ابزارها برای توسعه دهنگان

در حدود یک دهه گذشته، ابزار‌ها و سرویس‌های توسعه دهنگان در حد انفجار افزایش پیدا کرده است. تیم‌های توسعه دهنده خلاق راه‌های جدید و کارآمدتری برای حل چالش‌های توسعه نرم افزار پیدا کرده‌اند و بسیاری نیز امکانات و سناریوهای جدیدی را‌ایجاد کرده‌اند. Github،Twilio، Stripe، MongoDB چند نمونه از شرکت‌های متمرکز بر توسعه هستند. آنها ‌این کار را با تمرکز بر نیازهای مخاطبان و ارائه تجربیات و سناریو‌های متمایز به توسعه دهندگان انجام دادند. انجمن‌ها و سایت و سامانه‌هایی طراحی شده اند که کمک شایانی به بیان دغدغه‌ها و مشکلات برنامه نویسان کرده است، سامانه‌های پرسش و پاسخ آنلاین مانند Stack Overflow، ابزارهای مصاحبه برنامه نویسی آنلاین مانند LeetCode و انجمن‌های آنلاین مانند DEV نیز نمونه‌هایی از خدمات هستند که زندگی توسعه دهندگان را آسان تر می‌کند، با مراجعه به سایت Forbes Cloud  می‌توان‌این رشد را مشاهده کرد.

تمامی‌ابزارهای معرفی شده در پلتفرمی‌به نام PaaS می‌توانند به کار گرفته شوند که تحت توسعه orchestrator به نام Kubernetes ‌این محقق می‌شود و همچنین لازم به ذکر است که سرویس PaaS  ابر زس تحت توسعه ابزار‌های قدرتمند تحت تست و به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

برنامه نویسی

دیدگاه‌های‌ایجاد ابزار برای توسعه دهنگان نرم افزار

دو مورد برای‌ایجاد business با تمرکز بر توسعه دهنگان ارائه شده است :

آماده سازی توسعه دهندگان توسط تجربه کارکردن با یک محصول ساده

با توجه به محصولات ارائه شده، فرآیند توسعه، توسعه دهنگان (فرآیند کد نویسی و طراحی نرم‌افزار‌ها ) آسان و ساده شده است.

ارائه منابع و package ‌های مختلف به توسعه دهنگان جهت تسهیل شدن فرآیند توسعه.

سرویس‌هایی وجود دارند که کمک به فرآیند توسعه نرم افزار‌ها می‌کند که شامل مدیریت کانفیگ سیستم‌ها، package‌ها بر پایه زبان‌های مختلف برنامه نویسی،ارائه بستر کلود و. . . است.

نتیجه :

دنیای امروز با توجه به ضرورت استفاده از نرم افزار‌ها، بهترین بستر‌ها و ابزار‌ها برای توسعه‌دهندگان مهیا کرده است که به سادگی هر چه تمام نرم افزار خود را در دسترس عموم قرار دهند، به زودی سرویس  PaaS ابر XaaS در دسترس توسعه دهنگان برای انتشار برنامه‌هایشان قرار خواهد گرفت. توسعه دهندگانی که با یک کلیک ساده در سرویس PaaS  محصول خود را در دسترس عموم قرار خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

دریافت سرویس تست رایگان

ارتباط با ابر زَس

تلفن:        91078149 –  021

ایمیل:       Sales@XaaS.ir