اخبار

تفاوت داکر (Docker) و ماشین مجازی (VM) چیست؟

تفاوت بین داکر و ماشین های مجازی چیست؟ در این مقاله، تفاوت‌های میان این دو را با هم مقایسه می‌کنیم و بینش‌های خود را ارائه میدهیم تا به شما در انتخاب کمک کنیم. قبل از اینکه به مقایسه Docker و ماشین های مجازی (VM) بپردازیم، اجازه دهید تا کمی به مفهوم هر کدام جداگانه بپردازیم.

داکر (Docker) چیست؟

داکر یک فناوری مبتنی بر کانتینر است که به شما امکان می دهد برنامه های کاربردی توزیع شده را توسعه دهید.  

سازمان‌ها در دنیای امروز مشتاق تغییر کسب‌وکار خود به صورت دیجیتالی هستند، اما به دلیل مجموعه متنوعی از برنامه‌های کاربردی، فضاهای ابری و زیرساخت‌های مبتنی بر محل (on-premises-based infrastructure) محدود شده‌اند.  داکر به وسیله ی یک پلتفرم کانتینری می تواند برنامه های کاربردی و میکروسرویس های سنتی ساخته شده بر روی ویندوز، لینوکس و مین فریم ها را به یک زنجیره تامین خودکار و ایمن بیاورد و موانع گفته شده و محدودیت ها را حل کند.

در واقع داکر یک ابزار توسعه نرم افزار و یک فناوری مجازی سازی است که به شما این امکان را می دهد تا به آسانی توسعه، استقرار و مدیریت برنامه ها را با استفاده از کانتینرها انجام دهید و برنامه ها و وابستگی های آن ها را در داخل یک کانتینر (container) به یکدیگر متصل کنید. اگر میخواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید، مقاله «داکر چیست؟» را بخوانید تا با ویژگی ها و اجزای آن بیشتر آشن شوید.

کانتینر به بسته‌ای سبک وزن، مستقل و قابل اجرا از یک نرم‌افزار اطلاق می‌شود که تمام فایل‌های کتابخانه‌ها، پیکربندی و سایر بخش‌های ضروری برای کارکرد یک برنامه را شامل می شود. به عبارت دیگر، برنامه‌ها صرف نظر از جایی که هستند و اینکه بر روی چه ماشینی راه اندازی می شوند، به صورت یکسان اجرا می‌شوند به این دلیل که کانتینر محیط اجرایی را در طول چرخه عمر توسعه نرم افزار برنامه ها فراهم می کند.

 از آنجایی که کانتینرها ایزوله هستند، امنیت را هم فراهم می کنند، بنابراین چندین کانتینر می توانند به طور همزمان روی هاست اجرا شوند. همچنین کانتینرها سبک وزن هستند زیرا به بار اضافی هایپروایزر (Hypervisor) نیاز ندارند. Hypervisor) به یک سیستم عامل مهمان مثل  VMWare یا VirtualBox گفته می شود، با این تفاوت که، کانتینرها مستقیماً در هسته ماشین میزبان اجرا می شوند. شما می توانید در وبسایت ابر زس به سادگی و به سرعت یک پلتفرم ابری یا کانتینر بسازید.

کانتینرها دارای مزایای زیر هستند:

  • کاهش منابع مدیریت فناوری اطلاعات
  • کاهش اندازه عکس‌های فوری (snapshots)
  • چرخش سریع‌تر برنامه‌ها 
  • کاهش و ساده‌سازی به‌روزرسانی‌های امنیتی 
  • کدهای کمتر برای انتقال و آپلود بارهای کاری (upload workloads)

ماشین مجازی (VM) چیست؟

ماشین مجازی سیستمی است که دقیقا مانند یک کامپیوتر عمل می کند. به عبارت ساده، این امکان را فراهم می‌کند تا آنچه را که بر روی کامپیوترهای جداگانه و سخت‌افزارهایشان اجرا می شود را تنها بر روی یک کامپیوتر اجرا کنید. ماشین مجازی یک فایل کامپیوتری یا نرم افزاری است که معمولاً مهمان نامیده می شود یا تصویری است که در یک محیط محاسباتی به نام میزبان ایجاد می شود.

از سوی دیگر، ماشین‌های مجازی برای انجام وظایفی ایجاد می‌شوند که اگر مستقیماً در محیط میزبان انجام شوند، ممکن است خطرآفرین باشند. ماشین های مجازی از بقیه سیستم جدا شده اند و نرم افزار داخل ماشین مجازی نمی تواند کامپیوتر میزبان را دستکاری کند. بنابراین، اجرای وظایفی مانند دسترسی به داده های آلوده به ویروس و تست سیستم عامل ها با استفاده از ماشین های مجازی انجام می شود

یک ماشین مجازی می‌تواند اجرای برنامه‌ها (applications and programs) را مانند یک کامپیوتر جداگانه انجام دهد و به همین دلیل ماشین های مجازی در بسیاری از موارد برای آزمایش سایر سیستم‌عامل‌ها مانند نسخه‌های بتا، ایجاد نسخه‌های پشتیبان از سیستم عامل ها و اجرای نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی گزینه ی ایده‌آلی محسوب می شوند.

یک هاست می تواند چندین ماشین مجازی را در یک زمان خاص اجرا کند. لاگ فایل ها، فایل تنظیمات NVRAM، فایل دیسک مجازی و فایل پیکربندی از جمله فایل‌های کلیدی هستند که یک ماشین مجازی را تشکیل می‌دهند.

یکی دیگر از بخش هایی که ماشین های مجازی در آن کاربرد زیادی دارند، مجازی سازی سرور است. یعنی یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجزا و منحصر به فرد تقسیم می شود و بدین ترتیب به هر سرور اجازه می دهد تا سیستم عامل خود را به طور مستقل اجرا کند. هر ماشین مجازی سخت افزار مجازی خود مانند CPU، حافظه، رابط های شبکه، هارد دیسک و سایر دستگاه ها را فراهم می کند.

نکته: شما میتوانید با توجه به نیاز های خود، سرور مجازی ابری را به سادگی از وبسایت ما تهیه کنید و بلافاصله از آن استفاده کنید.

تفاوت داکر و ماشین مجازی

اکنون تفاوت های قابل توجه بین کانتینرهای داکر و ماشین های مجازی را به شما می گوییم.  تفاوت های اساسی این دو سیستم شامل  پشتیبانی از سیستم عامل، امنیت، قابلیت حمل و عملکرد آنها می شود.

  • تفاوت داکر و ماشین مجازی از لحاظ پشتیبانی و معماری سیستم عامل

تفاوت اصلی در معماری آنها نهفته است که در زیر نشان داده شده است.

تفاوت داکر و ماشین مجازی

پشتیبانی سیستم عامل ماشین مجازی و کانتینر داکر بسیار متفاوت است. ماشین های مجازی دارای سیستم عامل میزبان و سیستم عامل مهمان در داخل هر ماشین مجازی هستند. سیستم عامل مهمان می تواند هر سیستم عاملی مانند لینوکس یا ویندوز، صرف نظر از سیستم عامل میزبان باشد. در مقابل، کانتینرهای داکر روی یک سرور فیزیکی واحد با یک سیستم عامل میزبان، میزبانی می‌کنند که بین آنها به  اشتراک‌گذاشته شده است. اشتراک‌گذاری سیستم‌عامل میزبان بین کانتینرها، آنها را سبک می‌کند و به آنها کمک می کند تا تنها در چند ثانیه راه اندازی شوند. از این رو، سربار مدیریت سیستم کانتینر در مقایسه با ماشین های مجازی بسیار کم است.

در تصویر بالا می بینید که هر ماشین مجازی سیستم عامل مهمان خود را بالای سیستم عامل میزبان دارد که ماشین های مجازی را سنگین می کند. در حالی که همان طور که گفته شد کانتینرهای داکر سیستم عامل میزبان را به اشتراک می گذارند و به همین دلیل وزن آن ها سبک است.

کانتینرهای داکر برای موقعیت هایی مناسب هستند که می خواهید چندین برنامه را روی یک هسته سیستم عامل اجرا کنید. اما اگر برنامه‌ها یا سرورهایی دارید که باید روی سیستم‌عامل‌های مختلف اجرا شوند، ماشین‌های مجازی مورد نیاز هستند.

  • مقایسه داکر و ماشین های مجازی از لحاظ امنیت

ماشین مجازی هیچ سیستم عامل مشترکی ندارد و هسته ی میزبان شدیدا ایزوله شده است. بنابراین در مقایسه با کانتینرها از امنیت بیشتری برخوردار هستند. در واقع کانتینرها خطرات امنیتی و آسیب پذیری زیادی دارند زیرا کانتینرها دارای هسته میزبان مشترک هستند.

همچنین، از آنجایی که منابع داکر مشترک هستند و فضای نامی(namespaced) ندارند، اگر مهاجم حتی به یک کانتینر دسترسی پیدا کند، می‌تواند از تمام کانتینرهای یک خوشه سوء استفاده کند در حالی که در یک ماشین مجازی، شما به منابع دسترسی مستقیم ندارید و به خاطر وجود هایپروایزر  (hypervisor) استفاده از منابع محدود می شوند.

  • مقایسه Docker و VM از لحاظ قابلیت حمل

داکر کانتینر ها به راحتی قابل حمل هستند زیرا سیستم عامل جداگانه ای ندارند .در واقع یک کانتینر را می توان به سیستم عامل دیگری منتقل کرد و می تواند بلافاصله شروع به کار کند برخلاف آن ها ماشین‌های مجازی سیستم‌عامل جداگانه‌ای دارند، بنابراین پورت کردن ماشین مجازی در مقایسه با کانتینرها دشوار است و همچنین به دلیل اندازه آن، انتقال یک ماشین مجازی زمان زیادی می‌برد.

 بنابراین برای اهداف توسعه که در آن برنامه ها باید در پلتفرم های مختلف توسعه و آزمایش شوند، کانتینرهای داکر انتخاب ایده آلی هستند.

  • مقایسه داکر و ماشین های مجازی از لحاظ عملکرد

مقایسه ماشین‌های مجازی و کانتینرهای داکر خیلی صحیح نیست زیرا هر دو برای اهداف متفاوتی استفاده می‌شوند. اما معماری سبک وزن داکر و ویژگی کم‌مصرف بودن  آن، داکر را به انتخاب بهتری نسبت به ماشین مجازی تبدیل می‌کند. اینکه کدام کانتینرها در مقایسه با ماشین‌های مجازی می‌توانند سریع تر راه‌اندازی شوند و میزان استفاده از منابع بسته به بار یا ترافیک موجود در آن ها متفاوت است.

برخلاف ماشین های مجازی، نیازی به تخصیص دائمی منابع به کانتینرها نیست. گسترش دادن و کپی کردن کانتینرها نیز در مقایسه با ماشین‌های مجازی کار آسانی است، زیرا نیازی به نصب سیستم عامل در آنها نیست.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا