photo
1399-04-17

مایکروسافت رایانه های کوانتومی خود را به ابر می برد

این شرکت به مشتریان ابری این امکان را می دهد تا از رایانه های کوانتومی ساخته شده توسط Honeywell و دو استارت آپ دیگر استفاده کنند.
مایکروسافت با اطمینان از اجرای سخت افزارهای مختلف ویندوز به نتیجه رسیده است. در روزهای گذشته این شرکت اعلام کرد که به زودی بستر رایانش ابری، دسترسی به عجیب ترین سخت افزار یعنی رایانه های کوانتومی را خواهد داشت. مایکروسافت یکی از چندین غول فناوری است که در زمینه محاسبات کوانتومی سرمایه گذاری می کند و با خرد کردن داده ها با استفاده از فرآیندهای مکانیکی عجیب و غریب کوانتومی نوید قدرت محاسباتی بی سابقه ای را می دهد.
مایکروسافت در حال آماده سازی سرویس ابری آژور برای استفاده توسط تعدادی از مشتریان منتخب است. این مشتریان امکان دسترسی به سه نمونه ی اولیه کامپیوتر کوانتومی را خواهند داشت؛ نمونه هایی که توسط شرکت Honeywell و دو استارتاپ به نام های IonQ و QCL طراحی شده است. مایکروسافت ادعا نمی کند که رایانه های کوانتومی آماده انجام کارهای مفید هستند. سخت افزار کوانتومی موجود خیلی سریع است. اما مانند رقیبان IBM و Google ، مدیران مایکروسافت می گویند که توسعه دهندگان و شرکت ها باید اکنون با الگوریتم های کوانتومی و سخت افزار شروع به کار کنند تا به صنعت کمک کنند و متوجه این شوند که این فن آوری برای چه چیزی مناسب می باشد.
سرویس جدید مایکروسافت(christened Azure Quantum) با ابزارهای برنامه نویسی کوانتومی که شرکت قبلاً با سرویس ابری منتشر کرده است، ادغام می شود. رمزگذارها می توانند کد کوانتومی را بر روی سخت افزار کوانتومی شبیه سازی شده یا سخت افزار کوانتومی واقعی از Honeywell ، IonQ یا QCI اجرا کنند. مایکروسافت سرویس جدید را روز دوشنبه در کنفرانس Ignite در اورلاندو معرفی کرد و اعلام کرد که در ماه های آینده راه اندازی می شود. شرکای این شرکت کامپیوترهای کوانتومی خود را در زیرساخت خود اجرا می کنند ، اما آنها را به ابر مایکروسافت از طریق اینترنت پیوند می دهند. مایکروسافت برنامه تحقیقاتی کوانتومی طولانی مدت خود را دارد اما هنوز هیچ سخت افزار محاسباتی کوانتومی تولید نمی کند.
Azure Quantum شباهت هایی با سرویس IBM دارد، که از سال 2016 به رایانه های کوانتومی نمونه اولیه دسترسی رایگان و غیر رایگان ارائه داده است. گوگل، هفته گذشته اعلام کرد که یکی از پردازنده های کوانتومی خود با دستیابی به عملکرد برتر به یک نقطه عطف معروف به "برتری کوانتومی" رسیده است.
یکی از تفاوت های برنامه ی کوانتومی مایکروسافت با برنامه های مشابه سایر رقیبان امکان فراهم کردن دسترسی به چندین فناوری رایانش کوانتومی است؛ امری که می تواند پیش نمایشی از آینده ی بازار رایانش کوانتومی را ارائه دهد.
به این دلیل که راه اندازی سخت افزارهای کوانتومی کار دشوار و پرچالشی است، انتظار می رود اکثر شرکت ها به جای طراحی یا خریدن سخت افزارهای کوانتومی از طریق سرویس های ابری این کار را انجام دهند. البته گوگل و IBM مدت ها است که تنها از فراهم کردن امکان دسترسی مشتریان به سخت افزارهای کوانتومی اختصاصی خود سخن می گویند.
شرکای مایکروسافت در پروژه ی آژور کوانتوم دو شیوه ی متفاوت را در طراحی کامپیوتر کوانتومی به کار گرفته اند. درحالی که Honeywell و IonQ برای رمزگذاری داده ها از روش به دام انداختن یون های یکه در میدان های الکترومغناطیسی استفاده می کنند، QCL از وجود مدارهای فلزی ابررسانا برای انجام این کار بهره می گیرد. این همان روشی است که گوگل و IBM هم در تولید کامپیوتر کوانتومی خود از آن استفاده می کنند.
برنامه ای که مایکروسافت ازطریق توسعه ی فناوری آژور کوانتوم در پیش گرفته است، این اجازه را به شرکت هایی که بر تولید سخت افزارهای کوانتومی تمرکز دارند می دهد که تنها در همین حوزه به فعالیت بپردازند و نگرانی خاصی از فعال نبودن در بازار رایانش ابری نداشته باشند. درواقع با پیشرفت فناوری جدید مایکروسافت تولید کنندگان سخت افزارهای کوانتومی نیازی به طراحی سرویس های ابری اختصاصی خود نخواهند داشت و می توانند از سرویس ابری آژور استفاده کنند.
کامپیوترهای کوانتومی از دستگاههای غیرمعمول به نام qubits ساخته شده اند. آنها براساس داده های دیجیتالی درست مانند مؤلفه های سخت افزار معمولی کار می کنند. اما از آنجا که qubits ها 1 و 0 را به اثرات مکانیکی کوانتومی، مانند چرخش ذرات زیر اتمی، رمزگذاری می کنند، می توانند به حالت سوم بپیوندند که ترکیب همزمان هر دو 1 و 0 است. این حالت، برخلاف هر چیزی در دنیای روزمره، به ریاضی اجازه می¬دهد تا از طریق محاسبات غیرممکن برای رایانه های معمولی، میانبر ایجاد کند.
یکی از چالش های ابتدایی برای ساخت چنین تراشه ای آن است که پردازش مکانیکی کوانتومی عمل بسیار ظریفی به شمار می رود و تا حد فراوانی تحت تأثیر عواملی مانند گرما و اختلالات الکترومغناطیسی قرار دارد. qubits به عنوان واحد پایه پردازش کوانتومی از طبیعت کاملا شکننده ای برخوردار است و از نظر رفتار بسیار ناپایدار به شمار می رود. برای غلبه بر این چالش مدتی است که مایکروسافت فناوری کیوبیت توپولوژیکی را توسعه می دهد. در این فناوری شاهد مقاوم شدن کیوبیت ها نسبت به اختلالات مختلف هستیم. برای غلبه بر چالش دما هم نیاز به پیشرفت تکنولوژی خواهد بود تا رایانش کوانتومی در شرایط مساعدی انجام شود.

منبع خبر