photo
1399-02-31

آینده مدیریت پایگاه داده با DBaaS یا دیتابیس ابری

با وجود زیرساخت های پایگاه داده ابری سریع مقیاس پذیر و مقرون به صرفه، سیستم های سنتی مدیریت پایگاه داده رفته رفته کم رنگ شده اند. زیرا اکنون سازمان ها می دانند که برای کسب پیشرفت در سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی (DBMS) باید به سمت استفاده از فضای ابری حرکت کنند. سیستم های مدیریت پایگاه داده ابر با استفاده از مدل Pay-as-you-go، بدون نیاز به سرمایه گذاری کلان و هزینه عملیاتی با قیمت گذاری انعطاف پذیر ارائه می شوند. از همین رو محبوبیت "بانک اطلاعاتی به عنوان یک سرویس" در حال افزایش است.

طبق مطالعات بازار تا سال 2021 DBaaS به میزان 50درصد از کل درآمد بازار DBMS را به خود اختصاص خواهد داد و تا سال 2023 این رقم را به 75درصد از کل پایگاه های داده روی یک بستر Cloud به دست خواهند آورد. این روند تاثیر بسزایی در چشم انداز فروش DBMS بر بستر ابر خواهد داشت. پایگاه داده Cloud به عنوان یک سرویس (DBaaS) ، شرکت ها را قادر می سازد که بدون نیاز به راه اندازی زیرساخت های پیش فرض به داده های سازمانی خود دسترسی داشته باشند.

DBMS بر روی میزبانی ابر باعث می شود که پرسنل سازمان از انجام کارهای روزمره لازم برای اجرا و نگهداری بانک های اطلاعاتی رهایی یابند. دیتابیس در ابر باعث می شود که امور مربوط به اداره و مدیریت زیرساخت بعهده ارائه دهندگان ابر باشد. در نتیجه این امر مهم به شرکت ها این فرصت را می دهد که پتانسل بیشتری صرف اهداف تجاری و خدمات اصلی خود کنند. Cloud DBaaS در آینده ای نه چندان دور به دلیل اینکه مشاغل بزرگ قادر به کاهش هزینه های زیرساختی و نیروی انسانی هستند محبوبیت بسیار زیادی پیدا خواهد کرد.

شرکت های تجارت الکترونیکی که سعی در مدیریت معاملات درکمترین زمان ممکن را دارند یا توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل که نیازمند ذخیره سازی داده ها وانتقال آن ها هستند، برخی از بخش های این صنعت می باشند که مدل Cloud DBaaS را جهت هماهنگ سازی کلان داده ها در نقاط مختلف جغرافیایی انتخاب می کنند. همچنین امروزه شركتهايي که در زمينه مراقبت هاي بهداشتي، بانكي و مالي و خدمات IT فعالیت می کنند DBaaS را جایگزین مناسبی برای سيستم هاي مديريت پايگاه داده سنتي می دانند.

منبع خبر