photo
1399-02-07

آینده بازار رایانش ابری در خاورمیانه

در حالی که بازار رایانش ابری در خاورمیانه در مرحله ظهور است، افتتاح مراکز ابری و پروژه های پشتیبانی شده توسط دولت ها ، رایانش ابری را به گزینه ای مناسب برای بسیاری از شرکت ها تبدیل کرده است.
این امر باعث شده که فعالیت مراکز ابری شرکت های مدعی از قبیل Microsoft ، Amazon و Oracle در خاورمیانه متوقف شود.
شرکت مایکروسافت با راه اندازی نخستین مراکز ابری در خاورمیانه به دنبال افزایش کیفیت سرویس های ابری خود و بهبود کارآفرینی و اشتغال زایی در منطقه است.

این مراکز که در دبی و شهر ابوظبی واقع شده اند امکان دسترسی محلی به سرویس محاسبات ابری Microsoft Azure و Office 365 را فراهم می سازند. پشتیبانی از Dynamics 365 (شامل اپ های برنامه ریزی منابع و مدیریت ارتباط با مشتری) و Power Platform نیز در آینده به این سرویس ها اضافه خواهد شد. توسعه این مراکز بخشی از برنامه های ۲ میلیارد دلاری این شرکت است که تاخیر سرویس های ابری را کاهش داده و مانع خروج داده های دولت و شرکت های اماراتی از این کشور می شود.

Azure Cloud قابلیت هایی نظیر محاسبات ابری، شبکه سازی، دیتابیس، تجزیه و تحلیل، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء را در اختیار مشتریان اماراتی و کشورهای دیگر قرار خواهد داد. Office 365 هم شامل نرم افزارهای تولید محتوا از جمله word، access و skype است.
معاون Microsoft Azure اهمیت این مرکز را بدین صورت بیان می کند:
" تجربه نشان داده است که مراکز داده محلی به توسعه اقتصادی کمک نموده و اکوسیستم فناوری را تقویت می نماید. پیش بینی ما این است که سرویس های ابری امارات روی اشتغال زایی، کارآفرینی و رشد اقتصادی کل منطقه تاثیر مثبتی داشته باشد."

پیش از این Google در گزارشی مالی به ایجاد مراکز داده ابری در عربستان اشاره نموده است.
همچنین Amazon قصد راه اندازی مرکز مشابهی را در بحرین داشت، که کمپانی ردموندی توانست قبل تر از Amazon طرح هایش را عملی کند.
این کمپانی هفته گذشته یک مرکز فناوری را در استانبول افتتاح کرد که به استارتاپ های ترکیه ای در صادرات محصولاتشان به خارج از کشور کمک کرده و سالیانه بیش از ۴۲۰ میلیون دلار به اقتصاد ترکیه تزریق خواهد کرد.
منبع خبر