photo
1399-01-16

واکنش شرکت های ابری به کرونا

از زمانی که اپیدمی کروناویروس گسترش پیدا کرده است شهروندان بسیاری از نقاط مختلف جهان، مجبور به دورکاری شدند. این مسئله باعث شده که یکسری چالش های خاص و ویژه برای شرکت های ارائه دهنده خدمات و همچنین اپلیکیشن ها بوجود بیاید.

به همین خاطر توجه زیادی به این مسائل جلب شد.
اپلیکیشن Zoom که برای ویدئو کنفرانس استفاده می شود و ابزاری است از du jour ، برای بسیاری از مشاغل مفید واقع شده است. اگر چه در زمان نوشته شدن این مقاله بعضی از ایرادات و اشکالات این اپلیکیشن در انگلستان شناسایی شده است. به طور مثال، Netflix که یکی از اپلیکیشن های خارج از حوزه کسب و کارها می باشد، کیفیت ویدیوهای خود را پایین آورده تا بتواند پاسخگوی همه تقاضاها باشد.
شرکت هایی که در حوزه تأمین زیرساخت های ابری فعالیت دارند، قصد دارند که در کل دوره شیوع ویروس سیستم های آنلاین خود را با پایداری بالا نگه دارند.
شرکت های بزرگ تصمیم گرفته اند برخی از خدمات خود را برای گروهی از کاربران به صورت رایگان ارائه دهند. در درجه اول برای سازمان های مراقبت های بهداشتی یا محققانی که روی Covid-19 کار می کنند.
CloudTech لیستی از سرویس های ابری را که در بحران Covid-19 خدمات ابری ارائه می کنند را در لیست زیر گرد هم آورده است:
شرکت علی بابا در 23 مارس گفت که علی بابا و بنیاد « جک ما » به تازگی برای مبارزه با Covid-19 پروژه ای افتتاح کرده است به نام Global MediXchange . این پروژه با حمایت Alibaba Cloud Intelligence و Alibaba Health برای تسهیل در امر حفظ ارتباطات پیوسته و همچنین همکاری های بین المللی ،محاسبات ضروری ، هوش مصنوعی و در جهت کمک به تلاش های تحقیقاتی انجام شده است.
در گزارش پیشین نشریه Canalys، Alibaba Cloud به خاطر در اختیار گذاشتن اعتبارات لازم برای سازمان هایی که به آنها امکان خرید سرویس محاسبات خود و همچنین خدمات امنیت سایبری را می داد ، مورد تمجید قرار گرفته بود. همچنین شرکت علی بابا پلتفرم مجهز به هوش مصنوعی خود را بصورت رایگان در اختیار محققان مراکز تحقیقاتی قرار داده است که روی ویروس کرونا کار میکردند.

خدمات ابری آمازون (AWS) در تاریخ 20 مارس اعلام کرد که مبلغ 20 میلیون دلار برای مشتریانی که مشغول تحقیقات تشخیصی هستند اختصاص می دهد. طرح توسعه تشخیصی AWS برای مؤسسات تحقیقاتی معتبر و همینطور برای محققان حقیقی به صورت رایگان گذاشته شده است .
راهکاری که AWS ارائه داده است ، از طرف 35 موسسه تحقیقاتی ، استارتاپ و کسب و کارهای دیگر مورد استقبال قرار گرفته است. این موسسات از طرف گروه های مشاوره فنی از خارج از آمازون حمایت میشوند. این گروه ها متشکل از دانشمندان پیش رو و صاحب سبکی است که در زمینه بهداشت جهانی و سیاست سلامت عمومی فعالیت می کنند.

در تاریخ 3 مارس اعلام کرد که دسترسی به Meet Hangouts برای مشتریان بخش آموزشی که نیاز به سرویس ویدئو کنفرانس دارند،رایگان شده است. این قابلیت ویدئو کنفرانس شامل قرار ملاقات های بزرگ هم میشود و تا 250 شرکت کننده تماس را می تواند پشتیبانی کنند. همچنین پخش زنده تا 100 هزار بیننده را جواب می دهد و همینطور این قابلیت را دارد که جلسات را ضبط و ذخیره کند.
گوگل این سرویس ها را در گوگل درایو پیشرفته و قابلیت ویدیو کنفرانس را برای همه مشتریان G Suite قرار داده است .
همچنین گوگل در 27 مارس اعلام کرد برای حل این بحران بیش از 800 میلیون دلار را برای حمایت از کسب و کارهای کوچک سرمایه گذاری کرده است. همچنین برای کمک به سازمان بهداشت جهانی 250 میلیون دلار افزایش اعتبار خواهد داد و 200 میلیون دلار نیز برای NGO ها و موسسات مالی که از SMB ها حمایت می کنند قرار داده است.
همچنین گوگل 340 میلیون دلار هم در Google Ads برای کسب و کارهای کوچکی که در یکسال گذشته اکانت فعالی داشته اند اعتبار گذاشته است. 20 میلیون دلار هم برای موسسات و محققان دانشگاهی در Google Cloud اعتبار قرار می دهد .
همچنین گوگل افتتاحیه رویداد Cloud Next خود را که قرار بود در تاریخ 17 مارس برگزار گردد، با هدف جلوگیری از شیوع این بیماری، به تعویق انداخت.

IBM در 22 مارس اعلام کرد که با کاخ سفید و وزارت انرژی امریکا برای کنسرسیوم محاسبات پیچیده کووید 19 پروژه ای را راه اندازی کرده است. شرکت IBM همچنین خاطر نشان کرده است که قدرت محاسباتی 16 سیستم را با بیش از 330 petaflops و 775 هزار CPU cores و 34 هزار GPU و بیش از مواردی که ذکر شد را برای کمک به محققان در سراسر دنیا قرار می دهد. در گام بعدی IBM اضافه کرد که با شرکای کنسرسیوم به جهت ارزیابی پیشنهاد هایی که از طرف محققان سراسر دنیا ارائه می شود همکاری میکند. و به آنها دسترسی می دهد.
بر اساس گزارش ها و با ارجاع به سخننان رییس جمهور ترامپ آمازون ، گوگل ، مایکروسافت در این کنسرسیومی که تشکیل داده شده است حضور دارند

مایکروسافت در 19 مارس اعلام کرد که کارکنان سرویس بهداشت ملی (NHS) که در انگلستان هستند می توانند از ابزارهای مایکروسافت Microsoft Teams بصورت رایگان استفاده کنند. بین 16 تا 20 مارس NHS Digital در همه ی ایمیل ها و نام های کاربریش از این مورد استفاده کرد.
در امریکا مایکروسافت به طراحی خودآزمایی کرونا ویروس ( ابزاری که کاربر می تواند خودش را چک کند) کمک کرده است. این پروژه در مراکز پیشگیری و کنترل بیماری های امریکا استفاده می شود .
بر اساس گزارش هایی که در 23 مارس منتشر شد مایکروسافت یک ربات جهت کمک به مردم در تصمیم گیری در مقابل ویروس کرونا طراحی و منتشر کرده است. این ربات به مردم کمک می کند که در مقابل علائم احتمالی کروناویروس درست تصمیم گیری کنند.

منبع خبر