photo
1397-09-14

فضایی که نمی‌‌توان در آن خلاق نبود!

از سال ها پیش در مورد فضای کاری آمازون و گوگل بسیار شنیده‌ام و شاید بسیار هم تخیل کرده‌ام که کار کردن در اینچنین فضایی چگونه می‌تواند باشد.

اینکه بر خلاف اداره جات مرسوم همه‌ی فضا آدمی را به سمت کار کردن صِرف و بدون خلاقیت ترغیب نکند. اینکه فضای غالب بداند هر کسی می‌تواند خسته شود، هر کسی نیاز به استراحتِ با کیفیت دارد و از همه مهمتر، روبه راه بودن هر فرد و سرحال بودنش فقط به خودش مربوط نیست؛ که کلیت فضا هم باید در تلاش برای بهبود احوالات هر فرد پیش قدم باشد.
در ابر زس ما کمی پا را فراتر گذاشتیم و تلاش کردیم که فضای جمعی‌مان به گونه‌ای پیش برود، که اگر روزی از روزها یکی از هم قطارهای‌مان حالش کمی گرفته بود، خود به خود فضا او را به بقیه نشان بدهد و دیگران نیز این مسئولیت را از خود می‌دانند که به سراغش بروند.

نکته‌ی دیگر که همه می‌دانند و اگر به آن بی توجه نباشند، معمولا نمی‌دانند با آن چه کنند خلاقیت است.
هر کسی، در هر جایگاهی اگر فعالیت روزمره‌اش را خلاقانه انجام دهد، خروجی‌اش رنگ و بوی بسیار متفاوتی می‌گیرد و لحظات را با دیدی متفاوت طی می‌کند. این خلاقیت در دو سطحِ متفاوت است؛ خلاقیتی که از بیرون به فرد القا می‌شود و خلاقیتی که از درون فرد شروع می‌شود. یک سیستم خلاق، خود را در قبال هر دوی این‌ها مسئول می‌داند؛ همان طور که ما نیز خود را مسئول می‌دانیم.

در دفتر زس فضاهای گوناگونی وجود دارد که هر کس با توجه به نیازش بین آن‌ها انتخاب می‌کند. میزهای شخصی برای پروژه‌های فردی، اتاق‌های‌ گپ‌و‌گفت برای فعالیت‌های گروهی، تاب‌ها برای استراحت و یا کارهایی که نیازمند تمرکز کمتری هستند، کافه زس برای فعالیت‌های پر سر و صدا به همراه خوراکی‌های متنوع و... البته قابل ذکر است که روز به روز به تنوع این فضاها افزوده می‌شود.

صبح‌ها اینکه اول کفش ها را در می‌آوریم و روزمان را با سلامی سبز شروع می کنیم حال متفاوتی به روز پیش روی‌مان می‌دهد. به قول یکی از بچه های دفتر، فضا جوری‌ست که کارمان می‌آید. مثل کتابخانه‌ها که خود به خود آدم دوست دارد کار کند، این فضا نیز اینگونه است.

از جمله‌ی مسائلی که بسیار به آن توجه کردیم گیاهان بودند. آنچه یافتیم سانسوریای آزاد و آرام بود. تصفیه کننده‌ی هوا و مسلط به زبان پایتون :D

نور نیز جزو توجهات مهم تیم طراح بوده که باید همزمان به شادابی فضا و در عین حال مناسبت‌های کاری و تمرکزی آن می‌اندیشیدند.
خلاصه آنکه، آرام و پژوهشگرانه سعی در یافتن راه‌هایی داریم که بتواند فضا را به محل آرامش هم مسیرهای‌مان تبدیل کند و در عین حال خانواده زس را به سمت هم‌گرایی سوق دهد.