تخفیف برای اولین خرید سرویس ابری با کد تخفیف: Welcome2XaaS

اجزا تشکیل دهنده openstack – قسمت...

تکنولوژی
اجزا تشکیل دهنده openstack – قسمت دوم
تکنولوژی 1399/12/18

اپن استک(OpenStack) به مجموعه‎ای از ابزارهای نرم‌افزاری متن‌باز گفته می‌شود که به منظور ساختن و مدیریت کردن زیرساخت‎های رایانش ابری

در دو مقاله قبل به چیستی Openstack و اجزا و پروژه‌های اصلی آن که به طور رسمی توسط جامعه بزرگ اپن استک توسعه داده می‌شوند، پرداختیم. برای مطالعه‌ی دو مقاله‌ی قبل به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

Openstack چیست؟

اجزای Openstack - قسمت اول

در این مقاله قصد داریم تا با سری دیگری از پروژه‌های جانبی Openstack که توسط تیم‌های دیگر گسترش یافته‌اند و امکانات جدیدی را به محیط ابری اضافه می‌کنند، آشنا شویم. در این مقاله هفت پروژه فرعی که کاربردهای بیشتری در دنیای IT دارند معرفی می‌شوند.

پروژه‌های جانبی OpenStack :

Sahara

این پروژه به منظور ارائه چارچوب‌های پردازش داده‌های حجیم Big Data بر روی بستر Openstack معرفی و توسعه یافته است و یکی از پروژه‌های نسبتا قدیمی Openstack است که عمری حدود ۵ ساله دارد. هدف از Sahara ارائه سرویس BigData as a Sevice یا BDaaS است و چارچوب‌های پردازش داده‌های حجیم مانند Apache Hadoop ،Apache Spark ،Apache Storm را در بستر ابر اپن‌استک ارائه می‌دهد.(به مقاله کلان داده ابری مراجعه شود. )

 Sahara در openstack [/caption]

Trove

Trove در openstack یکی دیگر از پروژه‌های نسبتا قدیمی است به منظور ارائه کامل پایگاه‌ داده‌های رابطه‌ای و غیر رابطه‌ای بر روی بستر ابری طراحی شده است. این پروژه در واقع برای ارائه سرویس DataBase as a Service یا DBaaS بر روی Openstack اضافه می شود و پیچیدگی‌های مربوط به مدیریت پایگاه‌ داده را از دید کاربران و توسعه‌دهندگان مخفی می‌سازد. همچنین کاربران و مدیران پایگاه داده می‌توانند چندین دیتابیس مختلف را به راحتی دریافت و از آن‌ها استفاده کنند.

 

Trove در openstack[/caption]

Magnum

جهت ارائه تکنولوژی کانتینر بر روی ابر Openstack پروژه Magnum معرفی شده که موتور مدیریت کانتینر است. این پروژه با کمک Nova و با ایجاد ماشین‌های مجازی به عنوان هاست می‌تواند تکنولوژی Docker را به همراه نرم‌افزارهای مدیریت مختلف آن مانند Docker Swarm ،Apache Mesos Kubernetes در بستر ابری ارائه داده و Container as a Service را در نهایت به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد.

 Magnum OpenStack چیست[/caption]

Designate

این پروژه در واقع فراهم آورنده سرویس DNS‌ در بستر ابر است. این سرویس مانند سرویس‌های دیگر با REST API با سرویس‌های زیرساختی مانند Neutron ارتباط برقرار کرده و می‌تواند به صورت خودکار رکورد‌های DNS را ثبت کند. به عبارت دیگر این پروژه با به کارگیری سرویسی مانند Bind9 اقدام به ارائه خدمت DNS as a Service یا DNSaaS می‌کند.

Designate OpenStack چیست؟[/caption]

Manila

برای ارائه سرویس اشتراک‌گذاری فایل در بستر ابر، پروژه Malina معرفی شده است. این پروژه مبتنی بر Cinder بوده و با استفاده از آن دیسک‌های مجازی جهت ذخیره‌سازی فایل‌های کاربران ایجاد می‌شوند. این سرویس با به‌کارگیری پروتکل‌های موجود مانند NFS ،CIFS ،SMB و... جهت اشتراک‌گذاری و جابه‌جایی فایل‌ها، سرویس ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری فایل بر بستر ابر استفاده می‌شوند.

 Manila در OpenStack[/caption]

Octavia

این پروژه جهت ارائه توزیع‌کننده بار یا همان LoadBalancer و انجام Scaling در محیط ابر Openstack معرفی شده و توسعه یافته است. این پروژه از LBaaS که توسط Neutrun ارائه می‌شود، مجزا بوده و می‌توان گفت مرجع پیاده‌سازی LBaaS v2 است و می‌تواند کار توزیع بار را بین instanceها، سرورهای Bare Metal(سرورهای فیزیکی که مانند یک Nova Instance به Openstack معرفی شده است) و کانتینرها انجام دهد. از ویژگی برجسته‌ای که می‌توان برای این سرویس مطرح کرد، توزیع بار بر اساس تقاضا و انجام Scaling به‌صورت افقی و به‌صورت هم‌زمان است. این پروژه جهت انجام وظیفه خود، با دیگر اجزا مانند Nova، Neutron، Keystone، Glance و .... در تعامل است.

 OpenStack Octavia چیست[/caption]

Barbican

پروژه Barbican که نام دیگر آن سرویس مدیریت کلید است، جهت ذخیره، تولید و مدیریت موارد امنیتی مانند پسوردها، کلیدهای رمزنگاری متقارن و غیرمتقارن، گواهی نامه‌های X.509 و... به صورت امن به کار می‌رود. این سرویس برای محیط‌های ابری و بالابردن امنیت آنها بسیار مفید هستند.

Barbican در OpenStack[/caption]

تا اینجا معروف‌ترین و بزرگترین پروژه‌هایی که اقدام به پیاده‌سازی سرویس‌های مهم مانند کلان‌داده‌ها، پایگاه داده‌ها، کانتینرها، سرویس DNS، سیستم‌های اشتراک فایل، توزیع بار و Scaling کرده‌اند را معرفی کردیم. البته پروژه‌های دیگری نیز برای برخی موارد بالا وجود دارد که به اندازه این پروژه‌ها معروف و بزرگ نبوده و در مقاله‌ای دیگر به صورت جداگانه معرفی خواهند شد.

با تشکر از همراهی شما

تیم بلاگ زس

...
...