تخفیف برای اولین خرید سرویس ابری با کد تخفیف: Welcome2XaaS
ما با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم.
اطلاعات بیشتر

راهنمای استفاده از دیتاسنتر ابری (VPC)...

آکادمی ابری زس
راهنمای استفاده از دیتاسنتر ابری (VPC) 3

هدف از ایجاد این راهنما آموزش نحوه فراهم آوردن مقدمات مورد نیاز و درنهایت ایجاد یک ماشین مجازی و نحوه دسترسی به آن در بستر ابری می‌باشد

نحوه دسترسی به ماشین مجازی

جهت دسترسی به ماشین مجازی در منوی زیر در ردیف مربوط به Instance در قسمت Actions گزینه Associate Floating IP را انتخاب می‌کنیم.

دیتاسنتر ابری

 اگر در این قسمت IP وجود نداشت با کلیک روی علامت + در کنار IP Address به منوی دیگری وارد شده و با انتخاب Allocate IP و IP جدید برای واگذاری ایجاد می‌شود.

دیتاسنتر ابری

دیتاسنتر ابری

دسترسی داخل شبکه از طریق این Private IP و دسترسی از بیرون شبکه به این ماشین مجازی با Valid IP می‌باشد که به صورت یک به یک با یکدیگر NAT شده‌اند. لازم به ذکر است Private IP و Valid IP در صفحه Instances  در ردیف ماشین مجازی مربوطه قابل مشاهده است .

vps

 دسترسی به ماشین مجازی از طریق راه دور SSH/RDP و یا از طریق کنسول  که توسط پنل مدیریتی رایانش ابری طبق شکل زیر فراهم می‌شود امکان‌پذیر می‌باشد. در قسمت Compute>Instances وقتی بر روی نام ماشین مجازی کلیک کنیم دسترسی به منوی زیر و کنسول امکان‌پذیر می‌گردد(همچنین در قسمت Actions گزینه Console را می‌توانیم انتخاب کنیم )

vpc

دیتاسنتر ابری

ساخت فضای ذخیره‌سازی (Volume) برای سرویس ابری

به‌ منظور ایجاد Volume جدید در منوی سمت چپ، روی Project کلیک کرده و سپس روی Volumes کلیک کنید.

دیتا سنتر

در سمت چپ صفحه بر روی دکمه Create Volume کلیک کنید تا پنجره زیر باز شود.

دیتاسنتر ابری

حال برای Volume یک نام دلخواه انتخاب کرده و در قسمت Volume Name قرار داده و در قسمت Description  نیز می‌توانید توضیح مناسبی را برای Volume بنویسید (اختیاری)

قسمت Volume Source

چنانچه می‌خواهید یک Volume خالی بسازید در این قسمت گزینه No Source, Empty Volume را انتخاب کنید.

چنانچه می‌خواهیدVolume ای دارای یک Image خاص بسازید، می‌بایست گزینه‌ی Image را انتخاب کرده و سپس از منوی Use Image as a Source)که اضافه می‌شود(Image مورد نظر خود را انتخاب کنید.

سرویس VPC

در قسمت Type با توجه به کلاس سرویس شما گزینه‌ای وجود خواهد داشت که جهت ساخت والیوم می‌توانید آنرا انتخاب نمایید. در صورت عدم انتخاب نیز بصورت پیش فرض متناسب با سطح سرویس شما والیوم ساخته خواهد شد. در قسمت Size نیز مقدار ظرفیت Volume را به گیگابایت (GB) وارد نمایید.

vpc

 قسمت Group  و  Avalability Zone

این دو گزینه را روی حالت پیش فرض بگذارید تا سیستم به صورت خودکار بهترین مکان را برای قرار گرفتن دیسک انتخاب کند. سپس برروی create volume کلیک نمایید تا دیسک شما ساخته شود .

اتچ کردن دیسک مجازی دوم به سرور

در بعضی مواقع نیاز است تا چند والیوم یا درایو به سرور اتچ شود در این خصوص می‌توانیم پس از ساخت یک والیوم بدون Source آنرا به سرور مربوطه اتچ نماییم :

دیتاسنتر ابری زس

 در صفحه‌ای که ظاهر می‌شود در فیلد اول ماشین مورد نظر را انتخاب می‌کنیم و  در فیلد دوم نامی که والیوم با آن در سرور ظاهر می‌شود را می‌نویسیم.

دیتاسنتر ابری

برای مثال :

دیتاسنتر ابری

 که خواهیم داشت :

دیتاسنتر ابری

ایجاد دیسک مجازی در محیط لینوکس

برای ایجاد دیسک مجازی در محیط لینوکس می‌توانید از دستورات زیر استفاده نمایید:

$ lsblk

$ mkfs.ext4 /dev/vdb

$ mount /dev/vdb /mnt

نکته: تنظیمات mount point را در فایل etc/fstab/ قرار دهید

دیتاسنتر ابری

 ایجاد دیسک مجازی در محیط ویندوز

برای ایجاد دیسک مجازی در محیط ویندوز ابتدا باید به قسمت زیر بروید:

Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Storage > Disk Management

حال باید روی دیسک مجازی مورد نظر را باید کلیک راست کرده و وضعیت آن را به حالت Online درآورید. سپس دوباره روی دیسک مجازی مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Initialize Disk را انتخاب نمایید. در این قسمت گزینه MBR را انتخاب کرده و پنجره باز شده را تأیید کنید. در پایان روی فضای Unallocated دیسک مورد نظر کلیک راست کرده و به اندازه دلخواه خود پارتیشن‌بندی را انجام دهید.

دیسک مجازی در ویندوز

 

...
...