تخفیف برای اولین خرید سرویس ابری با کد تخفیف: Welcome2XaaS
ما با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم.
اطلاعات بیشتر

مجازی سازی تابع شبکه یا NFV...

تکنولوژی
مجازی سازی تابع شبکه یا NFV چیست؟
تکنولوژی 1399/12/18

مجازی‎‌سازی توابع شبکه یا NFV مخفف واژه‎‌های Network Function Virtualization می‌‎باشد و یک مفهوم نوین در دنیای شبکه‎‌های کامپیوتری بوده

NFV چیست؟

مجازی‎‌سازی توابع شبکه یا NFV مخفف واژه‎‌های Network Function Virtualization می‎باشد و یک مفهوم نوین در دنیای شبکه‌های کامپیوتری بوده که امروزه در سطح شبکه‌های بزرگ و سازمانی بسیار مورد استفاده می‌باشد و همچنان جز موارد بسیار جذاب در حوزه تحقیقات دانشگاهی است. در این مقاله قصد داریم که با این مفهوم به طور خلاصه آشنا شویم. اما قبل از اینکه NFV را توضیح دهیم لازم است دو مفهوم جعبه میانی و تابع شبکه را بشناسیم.

جعبه های میانی

جعبه های میانی یا middleBox سخت افزارهایی هست که در شبکه های کامپیوتری از آن ها استفاده می شودکه کار تغییر، بررسی رفتار، فیلتر یا هرنوع عملیات دیگر بر روی ترافیک شبکه بجز مسیریابی ترافیک را انجام می دهد.نمونه های رایج جعبه های میانی عبارت اند از Firewall ،DPI ،NAT و .... .جعبه های میانی به طور گسترده بر روی شبکه های بزرگ و سازمانی استفاده می شود ولی به علت سخت افزاری بودن هزینه های بالایی داشته و قابلیت گسترش و ایجاد ارتباط میان جعبه های میانی در شبکه را سخت می کند.

تابع شبکه:

تابع شبکه تابع شبکه NF که مخفف واژه های Network Function است (و معادل واژه تابع سرویس یا Service Function است) همان رفتاری است که در جعبه های میانی بر روی ترافیک ورودی انجام می گیرد. تابع شبکه می تواند در لایه های مختلف یک پشته پروتکلی عمل کند یعنی می تواند انواع عملیات و رفتار‌ها بر روی ترافیک (بجز مسیریابی) را انجام دهد. در نگاهی تخصیصی‌تر می‌توان گفت: تابع شبکه یک یا چند جز قرار گرفته شده در یک سخت‌افزار است. پس چندین تابع شبکه می‌توانند در یک دامنه و تحت یک مدیریت قرار گیرند.

تابع شبکه NF

حال نوبت به آن است که با مفهوم تخصیصی NFV آشنا شویم. NFV یک مفهوم شبکه و در واقع یک معماری شبکه ای است که با به کارگیری مفاهیم مجازی سازی در حوزه شبکه سعی بر این دارد که بر روی سخت افزار های معمولی (مانند یک کامپیوتر شخصی ) و بدون نیاز به سخت افزار‌های اضافه (جعبه های میانی) تابع‌های شبکه را پیاده‌سازی کند. معماری NFV به طور کلی از سه جز اساسی تشکیل شده است:

  • توابع شبکه مجازی سازی شده یا VNF: پیاده سازی نرم افزاری توابع شبکه و سرویس ها را برعهده دارد و مخفف واژه های Virtualized Network ‌Function می باشد.
  • زیرساخت یا NFVI: شامل منابع فیزیک (مانند منابع محاسباتی، ذخیره سازی، شبکه و ...) و نمونه های مجازی سازی شده است. NFVI مخفف واژه های NFV Infrastructure است.
  • بخش مدیریت یا هماهنگ سازی MANO:شامل لایه مدیریتی و کنترلی است که به طور کلی بر روی چرخه حیاط یک NFV و نیازی های آن متمرکز است. MANO مخفف واژه های Management and Orchestration است.

در شکل زیر نمایی از معماری کلی را می‌بینیم :

تابع شبکه NF

معمولا هر VNF توسط یک مدیریت المان Element Managment مدیریت می‌گردد که این بخش کار تنظیم ,نظارت و تعمیر خرابی , امنیت , پیکربندی و ... به ازای یک یا چند VNF‌ را بر عهده دارد. این بخش با بخش مدیریت سیستم نیر جهت هماهنگی با کل سیستم در ارتباط است.

در این مقاله سعی شد به طور خیلی خلاصه مفهوم و ترند مجازی سازی توابع شبکه را تشریح کنیم.

در مقالات بعد سعی بر این است که به طور تخصصی تر به این بحث بپردازیم و محیط های عملیاتی و کاربرد های گسترده NFV را مورد بحث قرار دهیم.

...
...